Istniejące od 2008 roku Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin jest jedną z najważniejszych organizacji z terenu gminy Barcin, które skupione jest na propagowaniu historii miasta. Do osiągnięć stowarzyszenia należy zaliczyć min. regularne uczestnictwo w wielu wydarzeniach patriotycznych, kościelnych czy społecznych, organizację szeregu widowisk historycznych nawiązujących do legendy o św. Wojciechu oraz działalność wydawniczą – stowarzyszenie wydało 6 książek, których tematem są min. miejsca kultu na terenie gminy bądź udział mieszkańców miasta w powstaniu wielkopolskim, oraz 7 broszur opisujących wspomniane wyżej widowiska.
Kolejna publikacja, wydana w grudniu 2019 roku również nawiązuje do Powstania Wielkopolskiego. Wydawnictwo zatytułowane „Powstańcy tej ziem. Powstańcy wielkopolscy 1918-1919 spoczywający na cmentarzu w Barcinie” pod redakcją Barbary Chojnowskiej oraz Zofii Drzewieckiej przedstawia sylwetki uczestników powstania z Barcina i okolic, którzy zostali złożeni na wieczny spoczynek na cmentarzu przy ul. Żnińskiej. Spotkanie promujące książkę odbyło się 29 stycznia w barcińskiej bibliotece. Wśród gości obecnych na widowni obecni byli min. członkowie rodzin powstańczych oraz reprezentanci władz lokalnych i wojewódzkich.
Po przywitaniu licznie zebranych gości przez Panią Dyrektor Grażynę Szafraniak, głos zabrała Prezes Towarzystwa, Pani Teresa Kaczmarek; Pani Teresa w kilku słowach opowiedziała gościom o działalności Towarzystwa. Następnie na scenę zaproszono Panie Barbarę Chojnowską i Zofię Drzewiecką – redaktorki publikacji. Z rozmowy, która przeprowadziła z Paniami Dyrektor Biblioteki, zebrani mogli dowiedzieć, się co przyczyniło się do wydania książki i jak wyglądała praca nad publikacją.
Wszystko zaczęło się od projektu szkolnego, który podczas nauki w barcińskim gimnazjum rozpoczęła Zofia Drzewiecka. Pod kierunkiem nauczycielki historii, Pani Grażyny Sudoł zaczęła ona zbierać informacje o barcińskich powstańcach; nie tylko sprawdzała dane w archiwach czy książkach, starała się także przeprowadzać rozmowy z członkami rodzin powstańców, czy odszukiwać ich mogiły na barcińskim cmentarzu. Efektem jej pracy było zebranie dużej liczby informacji na temat barcińskich powstańców; dzięki wsparciu finansowanemu gminy udało się także oznaczyć groby powstańców na cmentarzu oraz ustawić tablicę informacyjną, dzięki której każdy zainteresowany bez kłopotów może odnaleźć daną mogiłę. Nadszedł wreszcie czas na książkę, której wydanie zaproponowała Zofii Pani Teresa Kaczmarek. Zebrane informacje, zredagowane przez Barbarę Chojnowską, członkinię Towarzystwa, wraz ze zdjęciami stały się podstawą dla książki, której wydanie wsparli finansowo Urząd Gminy w Barcinie oraz liczni sponsorzy. Publikacja, zaprezentowana widzom podczas styczniowego spotkania, stanowi wartościowe źródło wiedzy dla historii Powstania Wielkopolskiego na terenie miasta i gminy. Niewątpliwie Zofii Drzewieckiej oraz Barbarze Chojnowskiej należą się wielkie brawa za wkład pracy w przygotowanie tak interesującej publikacji; jedną z osób, które wyraziły swoje uznanie podczas spotkania była Pani Elżbieta Piniewska, Przewodnicząc Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a prywatnie nauczycielka Zofii w Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, do którego Zosia obecnie uczęszcza. Nie zabrakło również gratulacji od Zastępcy burmistrza Barcina Pana Huberta Łukomskiego oraz podziękowań – zwłaszcza od Zofii Drzewieckiej dla rodziców, którzy wspierali ją na każdym etapie pracy – najpierw nad projektem, potem nad książką.
Publikacja „Powstańcy tej ziem. Powstańcy wielkopolscy 1918-1919 spoczywający na cmentarzu w Barcinie” już wkrótce będzie dostępna do wypożyczenia w naszej bibliotece oraz filiach. Zapraszamy do lektury!
Galeria zdjęć