10 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się wyjątkowe wydarzenie: Jubileusz 60-lecia pracy dziennikarsko-literackiej Pana Stanisława Kaszyńskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Burmistrza Barcina Michała Pęziaka i bibliotekę, zgromadziło kilkadziesiąt osób.
Stanisław Kaszyński jest publicystą, prozaikiem, kulturoznawcą. Urodził się 24 sierpnia 1935 w Ciechrzu; szkołę podstawową ukończył w Kołodziejewie, a Liceum Ogólnokształcące w Strzelnie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1959-1969 sprawował funkcję kierownika Wydziału Kultury PRN w Mogilnie; założyciel i pierwszy prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury. Dziennikarsko debiutował w "Gazecie Pomorskiej" w 1958 roku, a jego liczne artykuły i reportaże drukowano w ponad trzydziestu pismach w kraju i za granicą. Jest autorem wielu książek, min. "W barwach Pogoni" (1983), "Gopło nad Sekwaną" (1984), "Nieznanym śladem Gombrowicza" (1991) "Z Mogilna do Paryża" (1994, 1997), "Mogilnianie w kulturze Śląska w XIX i XX wieku" (1995) i "Raj" (1997), a także publikacji w edycjach zbiorowych m.in. w cyklu ZLP "Proza, proza, proza". Dzięki długoletniej współpracy z „Gazetą Pomorską” uczestniczył w wielu wydarzeniach rangi lokalnej i państwowej, w tym oficjalnych wizytach prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Paryż). W 1998 roku otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel miasta Mogilna”.
Tak imponujący życiorys z pewnością gwarantował ciekawe spotkanie – i tak właśnie było. Pan Stanisław przez prawie dwie godziny opowiadał anegdoty ze swojego życia: o kolacji u arabskiego szejka, o rozmowie z koreańskim dygnitarzem, w której żadna ze stron nie znała języka rozmówcy, o audiencji u papieża, z której zdjęcia dotarły do niego w tajemniczy sposób rok później. Goście słuchali z zainteresowaniem – tym bardziej, że w trakcie spotkania Pan Kaszyński zadzwonił do profesora Jana Miodka, którego jest znajomym. Profesor pozdrowił zebranych i podziękował za pamięć.
Jak na uroczystość jubileuszową przystało, nie zabrakło gratulacji i życzeń, w tym od obecnych na uroczystości przedstawicieli barcińskich władz miejskich – Burmistrza Michała Pęziaka, Zastępcy Burmistrza Huberta Łukomskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Wojtkowiaka. Panu Stanisławowi odśpiewano sto lat, poczęstowano też gości pysznym tortem.
Dołączamy się do serdeczności, życząc Jubilatowi zdrowia oraz zawodowej i osobistej pomyślności.