Co roku, około 21 marca, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbywa się spotkanie poświęcone poezji. Okazją ku temu jest Światowy Dzień Poezji - święto obchodzone co roku właśnie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
W barcińskiej bibliotece poetycko świętowano już 20 marca, w środę – a to za przyczyną spotkania z Panią Heleną Dobaczewską – Skonieczką, poetką, prozaikiem, animatorką ruchu kulturalnego, redaktorką i współtwórczynią kwartalnika PZN „OKO”.
Wydarzenie, odbywające się pod nazwą „Wiersze z żywego drzewa” minęło w nastrojowej, kameralnej atmosferze, na co niebagatelny wpływ miały recytowane przez poetkę jej wiersze. W międzyczasie Pani Helena w rozmowie z Panią Dyrektor biblioteki Grażyną Szafraniak mówiła o swojej twórczości i działalności społecznej - w tym aktywności na polu harcerstwa, propagowania języka esperanto czy pracy w Polskim Związku Niewidomych.
Poetka opowiedziała również o przeprowadzonym przez nią w zeszłym roku poetyckim projekcie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Częścią wspomnianego projektu było wydanie tomiku wierszy pt. „Wiersze z żywego drzewa”, w którym Pani Helena oprócz własnych utworów zamieściła wiersze swojej babci, Pani Wandy Niedziałkowskiej - Dobaczewskiej – poetki, publicystki, działaczki społecznej i patriotycznej. Dziejom życia oraz zasługom Pani Wandy wnuczka dedykowała wiele czasu podczas spotkania w Barcinie – zaprezentowany został poświęcony jej film, Pani Helena odczytywała wiersze babci, wspomniała ją ze swych lat dziecinnych. Zdradziła, że przez wiele lat nie była świadoma, że jej babunia pisze wiersze; gdy się dowiedziała, jej własne zamiłowanie do poezji stało się jasne. Stąd tytuł tomiku: „Wiersze z żywego drzewa” – obie poetki łączy pokrewieństwo, obie są jednym z rozgałęzień wielkiego rodzinnego drzewa.