24 października br. do piechcińskiej książnicy przybyli wszyscy zainteresowani wysłuchaniem gawędy pt. „Aleksander Fredro – najwybitniejszy komediopisarz w historii literatury polskiej”, którą wygłosiła Pani Małgorzata Jarocińska, historyk z pasją, z okazji 230. rocznicy urodzin Fredry.
Dzisiaj najbardziej znany jest Fredro – komediopisarz. Jednak nie należy zapominać, że był on również pamiętnikarzem, poetą, a także żołnierzem kampanii napoleońskich. Pochodził z rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji. Urodził się w 1793 roku w Surochowie. Na uwagę zasługuje fakt, iż za męstwo w walkach u boku Napoleona został odznaczony Orderem Legii Honorowej.
Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych (jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek), które trafiały na sceny teatrów (lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego). Jego najbardziej znane dzieła to: „Śluby panieńskie”, „Zemsta”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Dożywocie”. Fredro znany jest również jako twórca bajek i wierszy dla dzieci („Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”) oraz autor pamiętników z epoki napoleońskiej („Trzy po trzy”) uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.
Pani Małgorzata Jarocińska jak zwykle zachwyciła wszystkich zebranych w czytelni biblioteki swoją wiedzą, a także barwnym i pełnym ekspresji językiem wygłoszonej gawędy.