W ciągu roku Polacy zużywają średnio 466 torebek foliowych na osobę, zaś plastikowych butelek opróżniają 110 tys. ton – a każda tona to ok. 25 tys. sztuk. Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Nic dziwnego, że na popularności zyskują koncepcje zero/less waste. Na czym polegają i jak wprowadzić je w życie – tego można było się dowiedzieć 19 lutego w bibliotece, podczas spotkania „Jak ograniczyć ilość śmieci”.
Zero/Less Waste (z języka angielskiego „zero/mniej odpadów”) to styl życia, który zachęca do zmniejszania ilości generowanych w gospodarstwie domowym odpadów. Życie według idei Zero/Less waste sprowadza się to do konsekwentnego stosowania określonych zasad tzw. 6R:
- odmawiaj (refuse), czyli odmowa wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia, np. ulotek reklamowych, jednorazowych plastikowych opakowań,
- ograniczaj (reduce), czyli unikanie generowania odpadów; zmniejszenie ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zbędnych rzeczy oraz towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych czy o niskiej jakości, które szybko stają się śmieciami;
- wykorzystaj ponownie (reuse), czyli ponowne wykorzystanie produktów, które ma się już w posiadaniu. Gdy w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, można je wykorzystać do nowej funkcji. Przykładem działania według tej zasady jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazon lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym;
- recyklinguj (recycle), czyli prawidłowa segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.
- kompostuj (rot), czyli kompostowanie i nabywanie takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.
- naprawiaj (repair), czyli naprawa uszkodzonych przedmiotów w taki sposób, aby mogły dłużej posłużyć, zamiast wyrzucania i nabywania nowych.
Tyle teoria, a co z praktyką? Goście obecni na spotkaniu w bibliotece mogli zapoznać się z szeregiem pomysłów, które pozwalają na realizację wymienionych powyżej zasad, np. stosowanie wielorazowych toreb, pojemników oraz woreczków na zakupy zamiast używania foliowych torebek, rezygnacja z kupna wody w plastikowej butelce na rzecz kranówki, przestawienie się na kosmetyki w kostce (szampony, mydła, odżywki, balsamy) zamiast tych w plastikowych opakowaniach czy własnoręczna produkcja kosmetyków środków czystości.
Warto zainteresować się działaniami na rzecz ograniczenia śmieci. Z pewnością przysłużą się one naszej planecie –pamiętajmy, że nie mamy planety B.
Galeria zdjęć