W środowe przedpołudnie, 14 grudnia 2022 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży biblioteki publicznej w Barcinie spotkali się młodzi „dkkowicze”. Tym razem rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia oraz o znaczeniu kolęd i pastorałek, a przyczynkiem do tej rozmowy była książka Emilii Kiereś zatytułowana „O kolędach. Gawęda”.

Gdy zapytałam uczestników, z czym kojarzą im się te święta, wszyscy odpowiadali: kolacja wigilijna, choinka, szopka, prezenty i… KOLĘDY. Razem uznaliśmy, że ich rodzinne śpiewanie podczas Wigilii jest cudowną tradycją. Zadałam, więc pytanie, czy śpiewając je zastanawiali się, jaka historia kryje się za ich słowami? Zapytałam, też o ich ulubioną, klasową kolędę. Okazało się, że jest nią „Przybieżeli do Betlejem”. Za sprawą książki Emilii Kiereś „dkkowicze” dowiedzieli się, że jest to jedna z najstarszych kolęd napisanych od razu po polsku. Udało nam się wspólnie wyjaśnić znaczenie niektórych zwrotów, tj. przybieżeli, z serca ochotnego, napowietrzna muzyka czy piastować. A rozmowa o historii tej kolędy oraz zapis nutowy zachęciły nas do wspólnego zaśpiewania „Przybieżeli do Betlejem”. Gawęda o kolędach pełna jest refleksji, a jej lektura cudownie wzrusza i pomaga dostrzec to, co w Bożym Narodzeniu jest najważniejsze!

Po owocnej i pełnej przeżyć dyskusji, przyszedł czas na świąteczną krzyżówkę. Zadanie okazało się przyjemne, ale i edukacyjne. Na zakończenie środowego spotkania DKK, każdy z uczestników otrzymał tradycyjne, bożonarodzeniowe pierniczki oraz życzenia „Wesołych Świąt” .

Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci już w styczniu nowego roku, omawiana będzie książka Barbary Gawryluk „Czart. Pies lawinowy”.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska