W poniedziałek, 20.01.2023 roku w oddziale bibliotecznym dla dzieci i młodzieży w Barcinie odbyło się spotkanie DKK z jednym z bohaterów serii „Pies na medal” stworzonej przez Barbarę Gawryluk. Bohaterką spotkania była Limba, pies pasterski, która pomaga przy wypasie owiec, pilnując ich i strzegąc przed niebezpieczeństwem, bo i takie może pojawić się w górach. Limba to mądry i wytrwały owczarek podhalański. Jest najbardziej doświadczonym psem bacy Józefa i jako pies pasterski zbliża się już powoli do psiej emerytury.

Wcześniejsza lektura książki stała się wstępem do dyskusji, o ważnej pracy wykonywanej przez psy pasterskie, ale była też okazją do rozmowy o nowym - dla młodych „dkkowiczów” - góralskim słownictwie. Wraz z moderatorką poświęciliśmy, właśnie jemu część spotkania. Okazało się, że regionalne słowa, nie zawsze były proste, a część wyrazów była zupełnie nowa. Wszyscy jednogłośnie uznaliśmy, że była to super okazja dowiedzieć się czegoś nowego w tak przyjemny sposób. Tutaj padło akurat na góralskie słownictwo.

Po ciekawej i owocnej dyskusji uczestnicy spotkania zrobili pieski z orgiami. Powstały cudowne zwierzaki, które mogą posłużyć dzieciom, jako zakładka do książki lub ozdoba pokoju.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zaplanowane jest na drugą połowę marca, a rozmawiać będziemy o książce Martina Widmarka pt. „Tajemnica filmu”.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska