obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Na zdjęciu widać pięć osób, cztery kobiety i jednego mężczyznę w trakcie rozmowy.

Książka Ilony Gołębiewskiej Teatr pod Białym Latawcem była tematem dyskusji podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się 8 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Książka została przyjęta przez czytelników z zainteresowaniem. „Taka optymistyczna, fajna” – mówili klubowicze.

Wybrana lektura to dobra pozycja ukazująca współczesny świat i problemy zwyczajnych ludzi. Każdemu z nas życie pisze własne historie i to nie zawsze takie o jakich marzymy, jakie byśmy chcieli. Utkana z emocji, wzruszająca i nieprzewidywalna powieść o ludzkich uczuciach, o trudnych relacjach międzyludzkich, wzajemnym zaufaniu i godzeniu się z losem.

Wydarzenia, dziejące się w życiu poszczególnych bohaterów, składają się na obraz bolesnych przeżyć, tragedii, upadku, ale i nadziei na nowy początek, na lepsze jutro.

Główna bohaterka, Zuzanna, to młoda dziennikarka pracująca w prestiżowym dzienniku w kraju. Przez jeden błąd traci posadę, renomę, dobre imię. Zamieszkuje w skromniejszym mieszkaniu, znajduje pracę w redakcji pomniejszego pisma dla pań. Przygotowując świąteczny artykuł trafia do teatru, przy którym działa fundacja zrzeszająca osoby z niepełnosprawnością. Przed teatrem wydarzył się wypadek, w którym zginęła żona Jakuba, znanego biznesmena, a jego syn został sparaliżowany. Sprawca wypadku wsiąkł niczym kamfora a jedyny jego świadek, bezdomny, unika policjantów. Starsza pani, Elena, sąsiadka Zuzanny organizująca teatr podwórkowy dla dzieci, pracująca jako wolontariuszka w fundacji okazuje się być znaną aktorką teatralną i filmową z czasów PRL. Teatr nie przynosi zysków zatem urząd miasta wystawił go na sprzedaż. Dziennikarka udaje się do nowego właściciela z pewną propozycją.

Bohaterowie to ludzie, którzy przypominają latawiec, nieustannie podrywają się do lotu, bujają w obłokach, są podziwiani, mogą wszystko, ale czasem wystarczy jedna chwila, jedno pociągnięcie sznurka by latawiec spadł na ziemię, a bohaterowi zabrano ostatnie nadzieje. W jednej chwili można stracić wszystko, ale jutro wszystko jest możliwe. Dobrą stroną powieści jest to, że pokazuje, iż można podnieść się nawet z traumatycznych przeżyć. „Powieść o niezwykłym teatrze, w którym mogą znaleźć ukojenie ludzie będący na życiowym zakręcie”.

Podczas następnego spotkania DKK, 6 października br. omawiać będziemy książkę Klaudii Bianek “Życie po tobie.”

Moderator Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM