obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Na zdjęciu widać okładkę omawianej książki, ortaz tablicę z logotypami instytucji i firm wspierających projekt Dyskusyjnych Klubów Książki.

Pierwszą książką, którą omawiali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Barcinie w 2020 roku jest Lud. Z grenlandzkiej wyspy Ilony Wiśniewskiej. Spotkanie odbyło się 14 stycznia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie i uczestniczyło w nim 9 osób.

Mieszkająca w północnej Norwegii reporterka i fotograf – Ilona Wiśniewska przedstawia obraz największej wyspy na świecie – Grenlandii, jej zapierającej dech w piersiach przyrody, specyficznej historii i osobliwego charakteru mieszkańców. Autorka w ciekawy i intrygujący sposób ukazuje problemy i codzienne życie odizolowanej osady – Uummannaq. Pracowała tam jako wolontariuszka w domu dziecka, zżyła się z lokalną ludnością i wsłuchiwała w jej opowieści. Na ich podstawie reporterka stworzyła portret duńskiej kolonii takiej jaka jest, bez nadmiernego komentowania czy oceniania. W książce „Lud” pisze o funkcjonowaniu w grenlandzkiej kulturze, o obcowaniu z arktyczną przyrodą, o polowaniu i dzieleniu się żywnością, o podwójnej jaźni Grenlandczyków, ludzi z jednej strony bardzo czułych a z drugiej brutalnie traktujących swoje psy, o problemie samobójstw wśród młodych ludzi, o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez ich rodziców, o systemie edukacji, o odbieraniu i oddawaniu dzieci do domów dziecka, o depresji, wyobcowaniu, o języku, o problemie kolonizowanych krajów i sytuacji w Danii.

Według barcińskich klubowiczów lektura warta uwagi. „Bardzo fajnie, tak przyjemnie się czytało, ciekawa, interesująca, tyle rzeczy się dowiedziałam” – mówiły czytelniczki. Panie zgodnie stwierdziły, że to bardzo dobra pozycja, po którą, gdyby nie DKK same nigdy by nie sięgnęły.

Siłą tej książki jest treść skłaniająca do refleksji, łatwy jak na reportaż przekaz celnie trafiający do odbiorcy, opis grenlandzkiej rzeczywistości, barwne fotografie. Zachęcamy do lektury.

Kolejne zaplanowano na 18 lutego br. o godz. 16:30. Przedmiotem dyskusji będzie książka Sofii Lundberg Czerwony notes.

Moderator Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM