obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dzieci biorące udział w spotkaniu DKK siedzą na podłodze i słuchają prowadzącej.

W piątkowe przedpołudnie, 30 października 2020 roku, uczniów klasy II C, której opiekunem jest pani Emilia Pałecka, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie odwiedziła Joanna Kujawa-Drozdowska, pracująca na co dzień w Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki.

Wizyta w placówce była pierwszym spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci po wakacyjnej przerwie. Bibliotekarka zaprosiła uczniów i ich wychowawczynię do udziału w DKK, który ma zachęcać dzieci do czytania i częstego sięgania po książkę oraz dyskutowania. Uczestnicy poznali kilka zasad dotyczących dyskusji, m. in. takie, że każdy ma prawo do powiedzenia własnego zdania na temat przeczytanej książki, szanujemy zdanie innych i ich nie oceniamy. Pani Joanna podkreśliła, że na tych spotkaniach wszyscy mają się dobrze bawić 

Rozgrzewką przed dyskusją, a zarazem zachętą do lektury książek było przeczytanie dzieciom książki pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek” autorstwa hiszpanki Rocio Bonilli, która opowiada o chłopcu o imieniu Jerzyk, jego chęci latania, sile marzeń i dziecięcej wyobraźni. Dzieci z ogromną fascynacją i uśmiechem na twarzach wysłuchały tej historii.

Po tym wstępie, zaczęliśmy rozmawiać na temat przeczytanej książki pt. „Droga na górę” Marianne Dubuc. Bajka opowiada o Pani Borsukowej, która co niedzielę wspina się na górę o nazwie „Słodka Bułeczka”. Stara i doświadczona borsuczyca odwiedza przyjaciół, podziwia przyrodę i piękne widoki. Dyskutowaliśmy, o tym, jak wielkie znaczenie ma przyjaźń i wiedza starszych pokoleń.

Podczas spotkania uczestnicy poznali nowe postacie, ale i fascynujące historie. Na zakończenie piątkowej dyskusji, każdy z uczestników otrzymał zakładkę do książki oraz naklejkę z logo DKK.

Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci zaplanowano na drugą połowę listopada br. Będziemy wówczas rozmawiać na temat książki „Alya i trzy koty” Amina Hachimi Alayou.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM