Każdy kraj ma swoje narodowe symbole, które ukształtowane w przeciągu wieków, budują i scalają jego tożsamość narodową. Oprócz flagi i godła, takim symbolem są również pieśni patriotyczne. Najważniejszą polską pieśnią patriotyczną jest oczywiście hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, lecz w naszej historii zapisało się więcej utworów wyrażających miłość do ojczyzny, upamiętniających walkę o niepodległość, podnoszących ducha bojowego sił zbrojnych. Wiele z nich można było usłyszeć podczas koncertu pieśni patriotycznych, który odbył się w barcińskiej bibliotece w dniu 16 października.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili Daria Wójcik i Remigiusz Kuźmiński – dyplomowani artyści – muzycy z wyższym wykształceniem muzycznym. Od lat związani są ze środowiskiem bydgoskiej kultury i sztuki, czynnie koncertują na terenie całego kraju. Pani Daria śpiewa sopranem; ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Inowrocławiu na kierunku – wokalistyka, jest także absolwentką pedagogiki (specjalizacja kształcenie zintegrowane i nauczanie muzyki) na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pan Remigiusz jest tenorem; ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na kierunkach – wokalistyka i dyrygentura, oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Inowrocławiu na kierunku wokalistyka. Od wielu lat występują w duecie; wysoki sopran Pani Darii oraz głęboki tenor Pana Remigiusza doskonale razem współbrzmią.
Podczas październikowego koncertu Pani Daria i Pan Remigiusz wykonali kilkanaście utworów, zarówno solo jak i w duecie. W czytelni biblioteki usłyszeć można było między innymi pieśni patriotyczne z czasów powstania styczniowego, I wojny światowej („Wojenko, wojenko”) legionowe (np. „Marsz Pierwszej Brygady”), ułańskie („Przybyli ułani pod okienko”) i wiele innych. Widownia chętnie włączała się do wspólnego śpiewania, co sprawiło, że w sali zapanował wyjątkowy, podniosły nastrój. Nie zabrakło bisów i owacji na stojąco – koncert tak bardzo spodobał się publiczności. .
Wydarzenie zrealizowane w ramach zadania „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Wydarzenie realizowane w ramach zadania „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.