obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Książki z czerwonymi okładkami pod tytułem "Siła rzeczy" leżą ułożone jedna na drugiej na stole.

„Raz nie zawsze, dwa razy nie wciąż, trzy razy każdemu się zdarzy…” to motto książki „To nie jest mój mąż” Olgi Rudnickiej, którą omawiano podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych 12 lipca 2021 r. w BPMiG w Barcinie.

Powieść Olgi Rudnickiej podobała się barcińskim klubowiczom, którzy orzekli, że jest to doskonała książka, przy której z całą pewnością nie można się nudzić. Ładny, lekki kryminał, pełen przezabawnych sytuacji, które bawią czytelnika do łez. Fabuła przyciąga niczym magnes, chociaż nie wszystkim przypadła do gustu forma pisania. Narracja prowadzona w trzeciej osobie i nadmierny opis przemyśleń bohaterki, jej dialogi samej ze sobą, powodowały trudności z wejściem w tekst.

Główna bohaterka Matylda Dominiczak to bibliotekarka, która spełnia swoje marzenie i zostaje licencjonowanym detektywem. Podejmuje dodatkową pracę w agencji detektywistycznej. Dostaje swoje pierwsze duże zlecenie: w ciągu 48 godzin musi znaleźć dowody na niewierność małżonka histerycznej klientki. Zadanie nie jest łatwe, gdyż kobieta zmuszona jest do łączenia życia rodzinnego z zawodowym, co utrudnia wymagająca szefowa i roztargniony mąż Matyldy. Świeżo upieczona pani detektyw zbiera dowody, ale na niewłaściwego mężczyznę. Tymczasem policjanci znajdują zwłoki niezidentyfikowanej osoby, a pracownicy firmy pana Dąbka przepadają jak kamień w wodę..

Od dyskusji nad treścią lektury zebrani rozmawiali o poszczególnych bohaterach, o sukcesie, który to ma wielu ojców oraz o rolach społecznych i podziale obowiązków w rodzinie. Summa summarum lekturę polecamy, to dobra, pełna napięcia i zaskakująca rozwiązaniem komedia kryminalna.

Podczas spotkania klubowicze zapoznali się z propozycjami nowości wydawniczych dla DKK, spośród 10 propozycji wybrano trzy:

  • Anna Król „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”
  • Zośka Papużanka „Kąkol”
  • Filip Zawada „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”

Niespodzianką dla klubowiczów był podarunek przygotowany przez Instytut Książki w postaci notesu i ołówka z logo DKK.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 30 sierpnia bieżącego roku o godz. 16:00, podczas którego omawiać będziemy „Siłę rzeczy” Romy Ligockiej oraz „Przegwizdane” Aurelie Valognes. Spotkania mają charakter otwarty. Do Klubu można dołączyć w każdej chwili. Serdecznie zapraszamy do swojego grona.

Rozdano 6 egzemplarzy książki „Siła rzeczy” i 4 egzemplarze książki „Przegwizdane”.

Moderator DKK: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM