obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie dzieci uczestniczących spotkaniu, trzech chłopców siedzi na podłodze, pozostałe dzieci stoją w 2 rzędach.

Tuż przed wakacjami, w czwartek, 24 czerwca 2021 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła uczniów klasy II C z opiekunem. Omawiano książkę pt. „Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

Tym razem uczestnicy dziecięcego DKK nie czytali samodzielnie opowieści, tym razem mieli wsłuchać się w czytany tekst, poczuć jakby byli nad morzem, poczuć wiatr we włosach oraz morską bryzę. Gdyż przepięknie i bogato ilustrowana przez Iwonę Cała książeczka opowiada o rannej foczce znalezionej przez suczkę o imieniu Czarna i chłopca Ivana nad bałtyckim klifem w okolicach Gdyni. Morskie zwierzątko przewiezione zostaje do fokarium i – od miejsca znalezienia – nazwane Klifka. W fokarium wyleczona Klifka poznaje inne foki i zaprzyjaźnia się z nimi. Choć spędza całe dnie na zabawie, foczka tęskni do mamy i chce wrócić do domu. Jej marzenie się spełnia!

Ciekawa i poruszająca opowieść Barbary Gawryluk o Klifce napisana jest bardzo przystępnym językiem i podejmuje wiele istotnych wątków, dzięki którym można opowiadać i dyskutować na różne tematy – o traktowaniu zwierząt, ochronie przyrody, zdrowiu, przyjaźni, rodzinnym domu i miłości do rodziców. Dzieciom książka bardzo się podobała i było widać, że bardzo przejmują się losem zwierząt oraz są wrażliwe na ich krzywdę. Mali czytelnicy dowiedzieli się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Ponieważ było to ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci na małych czytelników czekała pyszna lodowa niespodzianka. Moment jedzenia lodów był okazją do rozmowy na temat dziecięcych planów na letni wypoczynek.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano po wakacyjnej przerwie, na drugą połowę września 2021 roku.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM