obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dziewczynki kolorują kredkami, wykonane wcześniej szkice.

listopada w bibliotece w Mamliczu odbyło się spotkanie DKK dla dzieci, podczas którego rozmawialiśmy o książce „Ostatnie drzewo w mieście” Peter’a Carnavas’a.

W książce znajdziemy proste, lecz wymowne ilustracje uzupełnione oszczędnym tekstem. Mimo niewielkiej objętości utwór przekazuje ważną treść, jaką jest rola przyrody i dbałości o środowisko we współczesnym świecie.

Mały chłopiec Edward, bohater historii, mieszka w betonowym mieście. Jego ostoją w tym szarym świecie jest drzewo: jedyne w całym mieście. To tam chłopiec spędza większość czasu, bawi się, marzy, odpoczywa. Pewnego dnia jednak drzewo wycięto… Jedyne, co po nim zostało, to zielona gałązka, którą Edward postanawia wszędzie zabierać ze sobą. Przemierza więc odtąd szare ulice w towarzystwie zielonej gałązki, a odtąd miasto zaczyna się zmieniać. Każdy chce mieć swój skrawek zieleni, dlatego zewsząd zaczynają wyrastać rośliny. Zmienia się smutne oblicze miasta i mieszkających w nim ludzi.

Książka zachęciła najmłodszych do dyskusji, daje duże pole manewru dla wyobraźni i dobrych pomysłów. Nie daje odpowiedzi na pytania wprost: dzieci muszą same odgadnąć powody, dla których bohater utworu tak lubi drzewo, dlaczego ludzie postanawiają sadzić rośliny oraz podawać pomysły, gdzie można je posadzić w betonowym mieście.

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników narysował swój wymarzony domek na drzewie.

Moderator: Agata Piątkiewicz-Borowiak

G-QNHR3RG2EM