W dniu 2 października 2020 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin filia w Mamliczu. Spotkanie przeprowadzono gościnnie w murach Szkoły Podstawowej w Mamliczu.
Klubowicze wspólnie z moderatorem Edytą Dypolt omawiali książkę Renaty Piątkowskiej „Oko w oko ze zwierzakiem”. W lekturze umieszczono dziesięć opowiadań o ssakach i ptakach, tych na co dzień rzadko spotykanych, jak i tych na pozór zwyczajnych, niczym się niewyróżniających. Przedstawiono m.in. gadającego ptaka, odważne gołębie oraz bezpańskie psy podróżujące moskiewskim metrem i świetnie orientujące się w terenie. Opisano sympatyczną wietnamską świnkę Pigi, która w razie potrzeby znakomicie udaje dzika, jak i cierpliwego niedźwiedzia Bartka z jego trzema niesfornymi wnukami-misiami. Nie zabrakło historii zwierząt egzotycznych: małpki Mani z Indii ujeżdżającej kozy, delfinów ratujących surfera przed żarłocznym rekinem białym, a także słoni z rezerwatu Thula Thula z południowej Afryki płaczących z tęsknoty za zmarłym opiekunem. W jednym z opowiadań pisarka przedstawiła wyszkolonego kucyka Hektora. Okazało się, że psy nie mają wyłączności jako przewodnicy niewidomych osób, ale mogą nimi zostać również małe koniki takie jak Hektor. Na koniec autorka opisała historię sprytnej wydry z królewskiego dworu Jana III Sobieskiego, której poprzednim właścicielem był Jan Chryzostom Pasek.
Z okazji Europejskiego Dnia Ptaków przypadającego w dniu 2 października klubowicze z Mamlicza zdecydowali się na głos przeczytać dwa opowiadania o ptakach z książki „Oko w oko ze zwierzakiem”. Pierwsza historyjka przedstawiała gadającego ptaka Gwarka, który potrafił naśladować odgłosy różnych urządzeń, a także głosy ludzi. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom Gwarek wielokrotnie stwarzał zabawne scenki, np. odtwarzając perfekcyjnie głos dziadka, oświadczył się niczego nieświadomej babci Helence. Natomiast kolejne przeczytane opowiadanie było o dzielnym gołębiu pocztowym Cher Ami, który był wojennym kurierem na froncie I Wojny Światowej. Dzięki swojej odwadze i poświęceniu, mimo że był ranny, dostarczył meldunek do sztab,u ratując przy tym wielu alianckich żołnierzy przed bratobójczym ostrzałem artylerii. Po podzieleniu się wrażeniami z przeczytanej lektury dziewczynki wykonały pracę plastyczną „Zwykłe – niezwykłe ptaki”.
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Mamliczu po raz kolejny mieli okazję poznać książkę, która ukazuje zwierzęta jako żywe istoty, które tak jak człowiek mają swoje uczucia i rozum. Nie trzeba stwarzać ekstremalnych sytuacji aby przekonać się, że zawsze możemy na nie liczyć. Zwierzęta przede wszystkim są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, równoprawnymi członkami rodziny, którzy nigdy nas nie zawiodą i nie opuszczą w potrzebie. Dbajmy o nie i chrońmy, zwierzęta są naszymi małymi braćmi, o których potrzeby należy dbać. Wsłuchajmy się w ich potrzeby, nie bądźmy egoistami i otwórzmy nasze serca.
Moderator: Edyta Dypolt