- Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie, ul. Wojska Polskiego 4a, 88-190 Barcin, e-mail: administracja@biblioteka.barcin.pl
- Celem konkursu jest:
- inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywności artystycznej;
- poznanie regionalnego dziedzictwa kulturowego;
- kształtowanie dumy z przynależności do Małej Ojczyzny;
- poznanie cech charakterystycznych dla gwary pałuckiej;
- promocja tożsamości regionalnej, kultury i sztuki ludowej oraz jej twórców.
- Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:
- klasy I-III
- klasy IV-VIII
- szkoły ponadpodstawowe
- Do dnia 27.02.2024 r. poszczególne szkoły z terenu powiatu żnińskiego, które zdecydują się uczestniczyć w konkursie powinny przesłać na adres mailowy: administracja@biblioteka.barcin.pl zgłoszenie udziału w konkursie, zawierające wykaz uczestników (w przypadku szkół podstawowych – z podziałem na kategorie) i tytuły wybranych przez nich utworów.
- Każda szkoła może zgłosić nie więcej niż trzech uczestników konkursu w każdej kategorii. Oprócz indywidualnej prezentacji utworu dopuszcza się możliwość prezentacji zespołowej (maksymalnie trzyosobowej), w takim przypadku zespół liczony jest jako pojedynczy uczestnik i podlega jednej łącznej ocenie. (W przypadku zgłoszenia zespołu, szkoła może jeszcze zgłosić dwóch uczestników indywidualnych).
- Do konkursu mogą zostać zgłoszeni uczniowie, którzy brali już udział w poprzednich jego edycjach i nie zajęli wcześniej I miejsca w danej kategorii wiekowej, ale pod warunkiem, że zaprezentują inny niż wcześniej utwór.
- Uczestnicy przygotowują zbiorową bądź indywidualną recytację jednego wiersza z załączonego wykazu wierszy w gwarze pałuckiej lub zespołowe albo solowe wykonanie jednej z dwóch zamieszczonych tam piosenek w gwarze pałuckiej. Dopuszcza się również prezentację, całości lub fragmentu, wiersza, utworu prozatorskiego lub piosenki w gwarze pałuckiej spoza załączonego wykazu.
- Podczas prezentacji dopuszcza się możliwość inscenizacji, to jest używania strojów i rekwizytów, a wykonywanym piosenkom może towarzyszyć żywy lub odtwarzany z nośnika elektronicznego akompaniament. Prezentację piosenki lub wiersza z podkładem muzycznym przez uczestnika, któremu jedynie towarzyszy jeden lub więcej akompaniatorów, uważa się za indywidualną, a w przypadku zespołu, akompaniator lub akompaniatorzy nie są wliczani do limitu osobowego prezentacji zespołowej, o którym mowa w punkcie „5”.
- Na adres mailowy szkół, które terminowo dokonają zgłoszenia uczestników, do dnia 03.03.2025 r. przesłane zostanie potwierdzenie zakwalifikowania do udziału w konkursie.
- Konkurs odbędzie się w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie ul. Wojska Polskiego 4a w dniu 13.03.2025 r. o godz. 9:00.
- Podczas konkursu uczestnicy przesłuchiwani będą w kolejności ustalonej przez organizatora konkursu.
- Prezentacje uczestników oceniać będzie jury w składzie powołanym przez organizatora konkursu.
- Każdy z jurorów oceniać będzie uczestników, przyznając w każdym z czterech aspektów oceny prezentacji punkty od 0 do 5, z dopuszczeniem wartości połówkowych (np. 0,5 punktu, 1,5 punktu, 2,5 punktu itd.)
- Przy ocenie punktowane będą następujące aspekty prezentacji:
- prawidłowe posługiwanie się gwarą pałucką (w skali 0-5)
- dykcja (w skali od 0-3)
- oryginalność interpretacji (w skali od 1- 4)
- ogólne wrażenie artystyczne (w skali od 1-5)
- Suma punktów uzyskanych od każdego z jurorów za prezentację utworu, stanowić będzie podstawę werdyktu jury.
- Po wysłuchaniu wszystkich uczestników ogłoszona zostanie przerwa, podczas której odbędą się obrady jury.
- Niezwłocznie po zakończeniu obrad, jury ogłosi werdykt i przyzna uczestnikom konkursu nagrody za zdobycie I, II i III miejsca w każdej z kategorii. Poza nagrodami regulaminowymi, jury może przyznać też swoje wyróżnienia.
- Nagrodzeni zostaną również nauczyciele, pod kierunkiem których przygotowali się do konkursu zdobywcy I miejsca w każdej kategorii.