obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
6 uczestniczek spotkani siedzi przy stołach, na których są termosy z kawą, herbatą, na talerzykach leżą ciastka, przed uczestniczkami położone są omawiane książki. Po lewej stronie zdjęcia widać na ekranie projektora wyświetlany napis "Bierzemy udział w Dniu Bezpiecznego Internetu"

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 18 lutego 2020 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. W ośmioosobowym gronie rozmawiali na temat książki Sofii Lundberg Czerwony notes.

Wymiana poglądów była bardzo ożywiona. Porywająca, cudowna, piękna historia, może trochę fikcja, ale napisana w ciekawej formie, ładnym, dojrzałym i zrozumiałym językiem, bez kwiecistych ozdobników, zbędnych długich opisów. Książka skłaniająca do refleksji, wspomnień i wzruszeń.

Autorka na kartach Czerwonego notesu obrazuje życie 96-letniej kobiety – Szwedki imieniem Doris. Robi to w ciekawy sposób, stosując dwie ścieżki czasowe. Powieściowe rozdziały na zmianę konfrontują przeszłość z teraźniejszością. Przeszłość to przedwojenna Szwecja, Francja, gdzie Doris dorastała, została oddana na służbę, po czym wywieziona do Paryża poznaje smak sukcesu i gorycz rozczarowania, lata wojny i trudy powojennej rzeczywistości w Anglii i USA. Teraźniejszość to starość, niedołężność, samotność i wspomnienie osób zapisanych w czerwonym notesie, przy których nazwisku widnieje dopisek zmarł lub zmarła. Życie bohaterki jest bogate w szereg niespodziewanych wydarzeń, pełne emocji, wypełnione samotnością, melancholią i tęsknotą.

Lindberg porusza kwestie ubóstwa, odrzucenia, wyobcowania, uzależnienia, przemocy, wielkiej miłości skazanej na rozłąkę, ale i poświęcenia, opieki, wzajemnej pomocy, które skłoniły klubowiczki do długiej dysputy.

Pozycja, po którą warto sięgnąć i przeczytać.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 17 marca br. o godz. 16:30. Przedmiotem dyskusji będzie książka B.A. Paris Pozwól mi wrócić. Rozdano 8 egzemplarzy wymienionej pozycji. Do wspólnego czytania i omawiania barcińscy klubowicze proponują:

  • Córeczka tatusia – Mary Higgins Clark
  • Smak marzeń – LaVyrle Spencer
  • dowolną pozycję Marii Paszyńskiej

Moderator Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM