W dniu 11 kwietnia 2024 roku w barcińskiej książnicy odbyło się spotkanie z dziennikarzem, pisarzem, autorem powieści kryminalnych, Ryszardem Ćwirlejem. Pan Ryszard w latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, od 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji „Teleskopu” i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego „Telekurier”. Do 2015 roku był członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Od 2015 roku wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przede wszystkim pana Ryszarda Ćwirleja znamy jako pisarza – autora wielu opowieści kryminalnych. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego podgatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie powieści „Ręczna robota” napisał 75-cio odcinkowy serial słuchowiskowy zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Ma na koncie kilka prestiżowych nagród m.in.: nagrodę Kryminalnej Piły za najlepszą miejską powieść kryminalną 2014 roku, którą się okazała: „Błyskawiczna wypłata”. Na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu pięciokrotnie powieści pana Ryszarda były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.
Autor przedstawił historię polskiego kryminału, którego początki sięgają 1875 roku. Przybliżył nam postać pierwszego autora polskiego kryminału Walerego Przyborowskiego i jego powieść „Noc z 3 na 4 grudnia”. Dzięki panu Ryszardowi Ćwirlejowi mogliśmy prześledzić kolejnych przedstawicieli polskiego kryminału, aż do roku 2024. Przedstawił opowieści kryminalne m.in.: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Gabrieli Zapolskiej, Władysława Grajnerta, Adama Nasielskiego, Tadeusza Kosteckiego, Edmunda Niziurskiego, Leopolda Tyrmanda, Andrzeja Piwowarczyka, Joanny Chmielewskiej.
Pan Ryszard zaznajomił nas z serią powieści wydawanych co miesiąc pn.:„…Ewa wzywa 07…”, która powstała pod koniec lat 60 na zamówienie władz. Stwierdzono wówczas, iż praca milicji nie jest dostatecznie doceniana przez społeczeństwo. Przybliżona została również postać kapitana Jana Żbika. Wspomniał o tym, iż „07 zgłoś się” z Bronisławem Cieślakiem w roli głównej to najbardziej literacki serial. Scenariusz do każdego odcinka powstawał na bazie konkretnej powieści. Wyżej wymieniony serial pozwolił mu poznać milicyjne procedury lat PRLu, które uwidocznił niejednokrotnie w swoich powieściach. Poruszony został temat Teatru Sensacji Kobra.
Zaprezentował również swoich współczesnych kolegów po fachu: Marka Krajewskiego, Katarzynę Bondę, Wojciecha Chmielarza, Roberta Małeckiego, Marcina Wrońskiego, Mariusza Czubaja i wielu innych. Na koniec opowiedział pokrótce o 3 edycji festiwalu „Gwiazdozbiór kryminalny Kujawy i Pomorze orgaznizowany przez pana Roberta Małeckiego w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu w dniach od 17 do 21 kwietnia 2024 r.
Nie zabrakło kuluarowych rozmów i podpisywania autografów przez pana Ryszarda Ćwirleja.
Żaneta Kubera