obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Uśmiechnięty Marcin Przewoźniak stoi z mikrofonem w ręce, za nim wyświetlana jest prezentacja multimedialna

Czy historia może być fajna? Takie pytanie postawił swoim słuchaczom Pan Marcin Przewoźniak, autor książek dla dzieci i młodzieży podczas spotkań w bibliotece w Piechcinie i Barcinie dnia 9 czerwca. Na podstawie serii książek „Puk, puk!” pokazał, że można pisać o historii dla dzieci tak, by była ona fascynująca i zabawna.

Głównymi bohaterami książek z serii „Puk. Puk!” jest rodzina Bielskich, mieszkająca w starej kamienicy. Pewnego dnia w futrynę prowadzącą do spiżarni wstawiają oni zabytkowe drzwi kupione na targu staroci. Jak się okazuje, drzwi te działają jak wehikuł czasu i mieszkanie Bielskich zaczynają odwiedzać postacie z przeszłości, co oczywiście niesie za sobie serię nieoczekiwanych wydarzeń. Do teraźniejszości trafiają min. królowie, badacze, hetmani, rosyjscy żołnierze czy krzyżacki rycerz. Bywają chwile śmiechu, jak wtedy gdy do kuchni Bielskich wpada nadworna praczka Jana II Sobieskiego oraz zadumy – gdy w drzwiach pojawia się chłopczyk z lubelskiego getta. Przygoda goni tu przygodę, a do tego można zdobyć, zupełnie niechcący, mnóstwo wiedzy o tym, jak się kiedyś żyło i co się wtedy działo.

Podczas spotkania w bibliotekach w Piechcinie i Barcinie Pan Marcin nie tylko opowiedział o swoich książkach z serii „Puk, puk!”, ale i też o samym procesie pisania. Młodzi słuchacze usłyszeli wiele ciekawostek historycznych, o których nie dowiedzieliby się na lekcjach w szkole; zadawali też mnóstwo pytań. Było wesoło i  gwarnie; pojawiły się także efekty specjalne – przy okazji opowieści o wynalazcy kamizelki kuloodpornej, Kazimierzu Żegleniu, dzieci miały okazję wystrzelić z pistoletu na kapiszony. Spotkania udowodniły, że historia naprawdę może być fajna – i warto czytać książki takie jak Pana Przewoźniaka, by się o tym przekonać.

Wydarzenia zrealizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM