obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

W piątek, 7 czerwca 2024 roku, uczestnicy dziecięcego DKK brali udział w spotkaniu autorskim z Panem Marcinem Przewoźniakiem. Autor planował zostać nauczycielem, ostatecznie wciągnęło go dziennikarstwo. Jednak upodobał sobie zajęcie bajkopisarza, jego utwory są regularnie zamieszczane w podręcznikach i materiałach pomocniczych dla nauczycieli. Ma na koncie takie wydawnicze przeboje jak: „Poradnik małego skauta”, „Wielka Encyklopedia Krasnoludków”, „Puk, puk! Zastałem Króla?”, „Najdziwniejsze fobie”, „Mikołaj Kopernik”, „Goście, goście”, „Mama w occie” czy „Mali piraci”. Pisarz stara się tworzyć książki dedykowane dzieciom i rodzicom – aby nikt się nie zanudził przy wspólnej lekturze. „Ucząc-bawić, bawiąc-uczyć” – to maksyma, jaką wziął sobie do serca Marcin Przewoźniak – autor książek dla dzieci i młodzieży. W swoich publikacjach nawiązuje do tematów z wielu dziedzin życia, starając się przekazać je w zabawny i zrozumiały sposób.

Podczas spotkania Pan Marcin w bardzo ciekawy i niezwykle humorystyczny sposób opowiadał o swojej twórczości, o kulisach powstawania swoich książek, pomysłach i inspiracjach, które czerpie z otaczającej rzeczywistości. Pisarz w bardzo interesujący sposób opowiadał o książce pt. „ Puk, Puk! Zastałem króla?” Właśnie banalne pukanie do zakupionych na pchlim targu drzwi do spiżarni jest kluczowym elementem fabuły. Jak się okazuje, drzwi te działają jak wehikuł czasu i od tego momentu zaczynają się dziać niestworzone rzeczy!

Wszystko zaczęło się od niewinnego pukania… Chwilę później oczom rodziny Bielskich ukazał się nie kto inny, tylko Spytko – nadworny błazenek króla Zygmunta. Był to jednak zaledwie początek niespodziewanych wizyt dość nietypowych gości, którzy zaczęli przechodzić przez drzwi od spiżarki. Chwilę za nim do mieszkania w warszawskiej kamienicy zawitał Wilibald von Ohlau, rycerz w służbie Zakonu Szpitalników. Wizyty historycznych postaci w domu Bielskich pełne są zabawnych sytuacji. W końcu nie tak łatwo jest zapanować nad Krzyżakiem, który po wypiciu trzech kaw aż rwie się do walki! Szybko okaże się, że odwiedziny tajemniczych gości będzie nie lada wyzwaniem. Wyobraźcie sobie, że do waszego domu wpada nagle spanikowany chłopiec i goniący go z rózgą zakonnik. Jak zażegnać konflikt nie wpływając zanadto na historyczne losy? W końcu jeden nieostrożny ruch czy jedno niewłaściwe zdanie mogłoby zakończyć się tym, że mówilibyśmy w innym języku!

Szczęśliwcy obecni na wydarzeniu śmiejąc się zastanawiali się jak rodzina Bielskich, czyli głównych bohaterów poradzi sobie z brudnym praniem króla Jana III Sobieskiego?

Dialogi wywołują salwy głośnego śmiechu, a przy okazji mogą stanowić dla dzieciaków inspirację do refleksji, jak na przestrzeni czasu zmienia się język. Komiksowe wstawki i fabuła uzupełniana zabawnymi obrazkami dodatkowo sprawiają, że młodzi czytelnicy świetnie się bawią.

Autor udowodnił, że o historii dla dzieci można pisać ciekawie, dynamicznym językiem i w taki sposób, że od książki nie można się oderwać. Poznawać historię z zupełnie innej strony! Jestem przekonana, że opowieść Marcina Przewoźniaka niejedno z obecnych dzieci zaraził historycznym bakcylem.

Na zakończenie spotkania Pan Marcin odpowiedział na liczne pytania zadawane przez uczestników spotkania m.in. ile książek napisał, z której napisanej książki jest najbardziej dumny, skąd pomysł na książkę o duchach, ile trwa napisanie książki oraz o czym była jego pierwsza napisana książka i jaki nosiła tytuł.  

Spotkanie z Panem Marcinem Przewoźniakiem, czyli fascynującą podróżą po świecie historii, zakończyło się gromkimi brawami oraz możliwością zakupienia książek autora i otrzymaniem od niego, wpisu do książki wraz autografem.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II A z barcińskiego Zespołu Szkół, będący członkami Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Oddziale dla dzieci i młodzieży

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM