obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
po prawej widać stolik z wystawionymi na sztalugach książkami autorstwa zaproszonego gościa, po lewej stoi Michał Wójcik trzymający w rękach dyplom i upominek w formie książki.

Michał Wójcik, pisarz, dziennikarz, autor reportaży historycznych był gościem biblioteki w dniu 8 maja. Spotkanie było kolejnym wydarzeniem realizowanym w ramach zadania „Droga do Niepodległości. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”. Bohaterki i bohaterzy jego książek walczyli o niepodległość Polski na różne sposoby, nie zawsze mieszczące się w stereotypowych, podręcznikowych ramach. Nie ma tu lśniących pomników, są nieoczywiste życiorysy ludzi, którzy za wolność płacili nierzadko ogromną cenę.  

Tak jak Rywka Tajtelbaum, żydowska działaczka podziemia w czasie II wojny światowej, niezrównana bojowniczka, której wielu odmawiało polskości, jednak ona Polką się czuła. Jak Anna Rewska, żołnierka Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, kobieta która wzięła udział w planowaniu i przeprowadzeniu w zamachu na kata Warszawy – Franza Kutscherę. Jak Stanislaw Likiernik, który niemal nie został przyjęty do Armii Krajowej, zasłużył jednak na miano jednego z najlepszych bojowników Kedywu. Jak Aleksander Tarnowski, cichociemny, który wcale za Polskę ginąc nie chciał – chciał dożyć chwili, gdy będzie wolna i niepodległa. Jak ci, którzy porwali się do walki w miejscach pełnych śmierci – w obozach zagłady. I wreszcie marszałek Józef Piłsudski, którego Polska była życiowym dziełem.

Trwające niemal dwie godziny spotkanie z Panem Wójcikiem pozwoliło nie tylko na przypomnienie wymieniowych powyżej postaci. Rozmawiano też o percepcji historii, przywracaniu do świadomości społecznej zapomnianych postaci historycznych, nieuchronnych zależnościach miedzy historiografią a polityką. Nie zabrakło oczywiście tematu warsztatu pisarskiego autora; Pan Michał opowiedział, gdzie szuka materiałów do swoich książek, jak wygląda sam proces pisania, skąd bierze pomysły na kolejne tytuły.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: po prawej stronie orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami, obok napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego", pod napisem biało-czerwony pasek nawiązujący do flagi Polski.
Logo Biura Niepodległa: Napis niepodległa stylizowany na pismo odręczne.
Logo Biblioteki w Barcinie: Skrót BPMiG Barcin umieszczony nad grafiką przypominającą otwartą ksiażkę.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM