obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
5 kobiet i jeden mężczyzna stoją do wspólnego zdjęcia, wszyscy się uśmiechają

W dniach 19-21 listopada w Warszawie moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży wzięli udział w projekcie Teraz My –> DKK dla dzieci i młodzieży! prowadzonym przez Instytut Książki w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego. Celem jest promowanie książki i kultury literackiej wśród dzieci i młodzieży poza biblioteką metodami niekonwencjonalnymi. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w trzech z pięciu wybranych przez siebie szkoleniach.

Warsztaty zapoczątkowała „Fabryka Uśmiechu” w której uczestnicy poznali się bliżej w poprzez zabawę .

W dalszej części Agnieszka Frączek, Joanna Olech i Paweł Beręsowicz przedstawili w jaki sposób uruchomić wyobraźnię małego człowieka i uwrażliwić na język, jak bawić się samogłoskami wymyślając teksty literackie.

Pierwsze warsztaty ,które wybrałam – Czytanie przez zabawę – animacja zajęć dla dzieci poprowadziła pani Ewa Solarz. Pokazała jak na bazie książki napisać scenariusz zajęć z dziećmi, który zachęci młodych do sięgnięcia po słowo pisane i wywoła dyskusje o problemach bohaterów. W atrakcyjny sposób daje możliwość pracy z tekstem i inspiruje do działań.

Następne szkolenie – Jak zorganizować wydarzenie kulturalne, które wszyscy zapamiętają – prowadzone przez panią Iwonę Haberny uświadomiło skąd czerpać pomysły, jak j realizować , na co zwracać uwagę, o czym pamiętać. Umiejętność współpracy z mediami i różnymi organizacjami daje gwarancję udanego wydarzenia i satysfakcję osób organizujących. Najwięcej dyskusji było na temat różnic między darczyńcą a sponsorem i o prawach autorskich.

Na ostatnim spotkaniu – Z książką w miasto. Rzecz o grze miejskiej dla młodzieży – pani Justyna Daniel podzieliła się swoimi doświadczeniami, jak w sposób aktywny i niekonwencjonalny pracować z tekstem ,wyrobić wśród młodzieży umiejętność logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem.

Wszystkie warsztaty były przez prowadzących bardzo dobrze przygotowane i przeprowadzone, wzbogacone przez prezentację multimedialną systematyzującą wiedzę. Dały dużo pomysłów i dobrą energię do dalszej pracy. Możliwość spotkania koleżanek z Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski i wymiana doświadczeń – bezcenna.

Moderator Anna Zielińska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM