obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjecie uczestników spotkania, dzieci itrzymają w rękach wykonane w case spotkania prace, którymi są mapy nieba (białe wzory konstelacji gwiazd na czarnym tle)

W poniedziałkowe przedpołudnie, 15 listopada 2021 roku, odbyło się galaktyczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z udziałem uczniów z klasy III C z Zespołu Szkół w Barcinie, której wychowawcą jest pani Emilia Pałecka.
W gościnnych progach czytelni barcińskiej biblioteki publicznej rozmawialiśmy o książce ,,Wielka Mała Niedźwiedzica” Pauliny Chmurskiej.

Opisuje ona historię mamy niedźwiedzicy oraz jej córeczki, czyli dwóch najbardziej znanych gwiazdozbiorów w naszej Galaktyce. Wraz z nimi, mali czytelnicy przemierzają galaktykę, poznając wchodzące w jej skład gwiazdozbiory oraz różne ciekawostki dotyczące kosmosu. Jest to opowieść o gwiazdach, jednak kierujących się zupełnie ludzkimi emocjami.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu zwróciły uwagę na więź między Wielką i Małą Niedźwiedzicą. Zauważyły, że to historia trochę o relacji matki i dziecka oraz tego jak wiele może ona zrobić w obronie kogoś, kogo kocha.

Nie lada atrakcją okazała się świecąca w ciemności mapa nieba, która zrobiła na małych czytelnikach duże wrażenie.

Po rozmowie o bohaterach książki, kosmosie i galaktykach dzieci przystąpiły do krótkiego warsztatu. Korzystając z czarnej kartki, ołówka oraz białej kredy każdy z uczestników stworzył własną mapę nieba. Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć wspólnej fotografii z gwieździstym fragmentem wszechświata.

Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci zaplanowano na grudzień 2021 roku. Będziemy wówczas rozmawiać na temat książki „O Króliczku Wędrowniczku” Grażyny Bąkiewicz.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM