obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
grupowe zdjęcie uczestników i uczestniczek spotkania

Po przerwie 15 czerwca br. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Oddziale dla dzieci o młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Stęsknieni klubowicze omawiali książkę Agnieszki Stalmaszyk „Zbawcy książek”. Spotkanie przeprowadzono w gościnnych murach Zespołu Szkół w Barcinie.

Klasa II C razem z Tosią i Kasią – bohaterkami wymyślonymi przez pisarkę Agnieszkę Stelmaszyk, odkryła, kto w szkolnej bibliotece niszczy książki i jak uratować cenny księgozbiór? Ośmiolatki wspierani przez wychowawcę Emilię Pałecką i bibliotekarkę Joannę Kujawa-Drozdowską przeprowadzili literackie śledztwo. Poznawszy głównych bohaterów oraz niezwykłego „trolla” Jacusia, zilustrowanego w przezabawny sposób, w niebieskiej bluzie z zielonym kosmitą, z wielkim nosem i w zielonych tenisówkach, mali czytelnicy odkryli, że działając wspólnie można rozwiązać każdy kłopot. Dowiedzieli się, w jaki sposób Tośka, Kasia, Marcin oraz Tomek pomogli „trollowi” Jacusiowi i poskromili jego apetyt na książki ze szkolnej biblioteki.

W swojej książce bydgoska autorka i podróżniczka podpowiada najmłodszym, że każdego dnia czeka na nich wiele przygód, niespodzianek i tajemnic takich jak historia trolla w szkolnej bibliotece.

Podczas spotkania oprócz dyskusji był śmiech, ale i praca wyobraźnią oraz pisanie krótkiego opowiadania. Młodzi czytelnicy należący do dyskusyjnego klubu, otrzymali zadanie na zbliżające się wakacje, czyli wymyślenie dalszych losów bohaterów napisanego na spotkaniu opowiadania. Spośród dostarczonych we wrześniu do biblioteki historii, panie pracujące w Oddziale wybiorą najfajniejszą.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano jeszcze w czerwcu, przez zakończeniem roku szkolnego, omawiana będzie książka Barbary Gawryluk „Klifka”.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM