Działaj po Pałucku
Zakończenie projektu „Działaj – po pałucku”
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
„Działaj – po pałucku”, realizowane w barcińskiej bibliotece od sierpnia do września tego roku, było jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem, w którego centrum stała tradycyjna pałucka kultura ludowa, a konkretnie haft, kuchnia i gwara. W ramach zadania przeprowadzono szereg warsztatów, podczas których dzieci, młodzież i dorośli mogli, pod okiem specjalistów, nie tylko poznać tajniki haftu, gwary i kuchni, ale także samemu spróbować wyszyć wzór, powiedzieć coś w gwarze czy ugotować potrawy kuchni pałuckiej. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem; ilość osób, które wzięły w nich udział, znacznie przekroczyła liczbę zakładaną we wniosku.
HAFT PAŁUCKI
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
Tradycja haftu ludowego odchodzi w niepamięć? Nie w Barcinie! Udowodniły to Panie i jeden Pan, którzy wzięli udział w warsztatach haftu pałuckiego 23 września w barcińskiej bibliotece, zorganizowanych w ramach zadania „Działaj - po pałucku!”. Poprowadziła je Pani Jadwiga Dziurgiela, znana hafciarka, która po raz kolejny pokazała, że zna się na pałuckim hafcie jak nikt inny – i co ważne, potrafi swoją wiedzę przekazać.
MŁODZIEŻ GOTUJE PO PAŁUCKU
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
Ziemniaki, twaróg, jaja, śmietana, trochę mąki, nieco marmolady… i można gotować - po pałucku! Potrawy z tych właśnie składników powstały podczas warsztatów, przeprowadzonych 23 września przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego w „Kolorowym Zakątku” w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie. Wzięli w nich udział uczniowie piątej klasy, którzy nie tylko udowodnili, że potrafią gotować, ale i że sprawia im to wielką frajdę.
GOTUJEMY-PO PAŁUCKU!
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
„Szagówki”, czyli kluski ziemniaczane, zupa chlebowa, swojska biała kiełbasa, chruściki… brzmi jak menu restauracji, prawda? Były to jednak potrawy, które przygotowywali uczestnicy warsztatów kuchni pałuckiej zorganizowanych w ramach zadania „Działaj – po pałucku!” realizowanego w barcińskiej bibliotece. Spotkanie odbyło się 16 września, wyjątkowo nie w bibliotece, a w „Kolorowym zakątku” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie. Zaplecze kuchenne „Kolorowego zakątka” umożliwiło gościom spotkania bezpośrednie uczestniczenie w przygotowaniu potraw kuchni pałuckiej.
LICEALIŚCI KONTRA HAFT PAŁUCKI
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
Czy licealiści mogą haftować, i to po pałucku? Wydaje się to być niemożliwe, a jednak! W poniedziałkowe przedpołudnie 16 września w bibliotece zjawili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, by pod okiem Pani Jadwigi Dziurgieli, niezrównanej hafciarki, popróbować swoich sił w hafcie pałuckim.
NOSTALICZNIE I WESOŁO O GWARZE
- Szczegóły
- Kategoria: Działaj po Pałucku
Popołudnie 11 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin upłynęło pod znakiem gwary pałuckiej – a to za sprawą warsztatów, które przeprowadził z kilkudziesięcioma mieszkańcami naszego miasta i gminy Pan Mirosław Binkowski, ceniony znawca gwary. Wcześniej tego dnia Pan Mirosław zdradzał sekrety gwary młodzieży barcińskich szkól, teraz nadszedł czas na osoby dorosłe. Zresztą, w tym przypadku o sekretach nie mogło być mowy, dla wielu spośród gości gwara była językiem dzieciństwa. Z tego powodu zajęcia miały bardzo nostalgiczny klimat; nie brakowało jednak śmiechu – Pan Binkowski udowodnił, że Pałuczanie lubili się śmiać, co widać w języku którym się posługiwali.
Strona 1 z 3