Kliknij, aby powiększyćW piątkowe popołudnie, 22 listopada 2019 roku odbyło się pierwsze, inauguracyjne spotkanie w ramach nowego cyklu „Rodzinnie o języku”. Nowy cykl spotkań jest efektem dwóch edycji projektu „DoMowy – rodzinne historie o słowach” organizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). „DoMowy” przypadł tak bardzo do gustu zapraszanym rodzinom, iż wyraziły one chęć uczestnictwa w kontynuacji.

„Rodzinnie o języku” zakłada comiesięczne spotkania, skierowane dla trzech do pięciu rodzin, podczas których w formie warsztatowej będziemy się wspólnie przyglądać językowi polskiemu oraz naszemu rodzinnemu językowi. Słowom, które powstały w domowym zaciszu, dzięki dziecięcemu przekręcaniu lub dla ułatwienia komunikacji między domownikami.

Podczas piątkowego spotkania, oddział dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki gościł w swoich skromnych progach 3. rodziny. Uczestnicy bawili się w JĘZYKOWEGO DETEKTYWA. Najpierw bibliotekarka z pomocą czapki i lupy stała się detektywem, co wywołało na twarzach dzieci szerokie uśmiechy. Po czym zaproponowała małym gościom detektywistyczną zabawę w odnajdywanie jak największej liczby słów kojarzących się z danym zwierzęciem. Jedno chętne dziecko stawało się językowym detektywem i wychodziło z sali. Po pewnym czasie detektyw wracał i rozpoczynał śledztwo, wymieniając własne skojarzenia. Za każdą poprawną odpowiedź (która zgadza się z odpowiedziami grupy) przyznawany był 1 punkt. Zabawa w JĘZYKOWEGO DETEKTYWA dostarczyła, zarówno dzieciom, jak i ich mamom dużo radości.

Po wspólnej detektywistycznej zabawie był czas na wspólną, „rodzinną” fotografię.

Joanna Kujawa-Drozdowska

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/26112019_2{/gallery}