Na warsztatach makramy zrobiło się jakby świątecznie. Przez cały grudzień uczestniczki zajęć miały ręce pełne roboty i uwijały jak pszczółki w ulu. Dziewczynki tworzyły przepiękne zawieszki na choinkę.

Poniedziałkowe popołudnie, 18 grudnia 2023 roku upłynęło uczestnikom bibliotecznych warsztatów z angielskiego, szycia od zera i makramy na wspólnym dekorowaniu pierniczków. Dzieci miały mnóstwo pomysłów jak pięknie ozdobić pierniczki w kształcie choinki, gwiazdki, bałwanki i piernikowe ludziki. Do tego celu użyły kolorowych lukrów i posypek. Następnie pierniczkowe cuda zabrały ze sobą do domu.

Warsztaty makramy rozpoczęły się w październiku 2023 roku. Uczestniczki warsztatów do grudnia miały okazję nauczyć się podstawowych węzłów, poznać różne narzędzia, rodzaje sznurków oraz drewnianych elementów, które są niezbędne do tworzenia makram.

Poniedziałkowe popołudnie w bibliotece zdominowały warsztaty zdobienia pierników. Były pierniki, dużo lukru, mnóstwo kolorowych posypek, jeszcze więcej pomysłów na dekorowanie pierników.

W listopadzie 2023 roku ruszyła 2. edycja SZYCIA OD ZERA. Jest to cykl warsztatów skierowany dla dzieci i młodzieży, które nie mają żadnego doświadczenia w szyciu na maszynie. Głównym założeniem warsztatów jest nauczenie uczestników praktycznej umiejętności szycia oraz poznanie przez nich technik i materiałów, które wykorzystają na co dzień. A wszystko to w przyjaznej atmosferze Oddziału dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki.

W listopadzie uczestniczki warsztatów zmierzyły się z nowym projektem makramy. Rozpoczęły pracę nad kolorową tęczą, którą będzie można zwiesić na ścianie i rozweselić sobie ponure, jesienne dni. Po czterech warsztatach zmagań z makramowymi splotami węzłów płaskich, dziewczynki mają gotową tęczę.

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA w listopadzie Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziły grupy 3 i 4 latków z Przedszkola nr 2 i nr 3 w Barcinie, by posłuchać bajek o misiach, które czytały im bibliotekarki Joanna Kujawa-Drozdowska i Justyna Woźniak.

27 listopada 2023 roku mieliśmy okazję gościć fantastyczny Teatr Lalek Kukiełka z niesamowitym przedstawieniem. Dzieci z ogromnym przejęciem oglądały spektakl z przesłaniem edukacyjnym pt. „Droga do szczęścia?”. Była to wyjątkowa lekcja o szczęściu i przyjaźni skierowana do najmłodszych czytelników.