24 października br. do piechcińskiej książnicy przybyli wszyscy zainteresowani wysłuchaniem gawędy pt. „Aleksander Fredro – najwybitniejszy komediopisarz w historii literatury polskiej”, którą wygłosiła Pani Małgorzata Jarocińska, historyk z pasją, z okazji 230. rocznicy urodzin Fredry.

Wiktoria Ratajczak stojąca przed zebraną publicznością.

W środę 5 czerwca 2023 roku w naszej bibliotece podczas spotkania „Z uśmiechem przez świat- jak młodzi mogą zmienić swoją rzeczywistość” gościliśmy Wiktorię Ratajczak, uczennicę klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Tak jak sam temat wskazuje: uśmiechu, optymizmu i pozytywnej energii nie zabrakło.

Na temat historii Barcina powstało jak dotąd niewiele książek; cieszy więc fakt, że na rynku ukazała się nowa pozycja poświęcona dziejom miasteczka nad Notecią. Mowa o książce „Księga ławnicza miasta Barcina 1564 - 1668 (-1758)”, która jest efektem wspólnej pracy dr Marcina Frąsia, pracownika Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz prof. Wiesława Nowosada, specjalisty od historii nowożytnej i archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Na całym świecie organizowane są z tej okazji konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego.

Pani Małgorzata Jarocińska podczas prelekcji
„Jak pięknie jest rano, gdy jeszcze nie wszystko się stało, i wszystko może się stać, tylko brać…” Agnieszka Osiecka, Tylko brać

29 września 2020 roku w świetlicy MDK w Barcinie Wsi odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Jarocińską, historykiem z pasją, autorką ponad 30 gawęd historyczno-literackich. We wtorkowe popołudnie zaprezentowała swoją gawędę o Agnieszce Osieckiej pt.” Marzenie o lataniu”.

Prowadząca spotkanie przy mikrofonie.

Jak każdy wie, Dzień Kobiet przypada 8 marca, jednak w barcińskiej bibliotece świętowanie rozpoczęło się już 4 marca. Tego dnia w czytelni biblioteki odbyło się wydarzenie z cyklu „Dla zdrowia i urody”, prowadzone przez stylistkę i wizażystkę, Panią Magdalenę Andler. Spotkanie od tytułem „Nie jestem idealna, ale jestem piękna” przeznaczone było dla Pań, więc widownia była w tym dniu stuprocentowo kobieca; przy wejściu każda z nich otrzymała drobny upominek od biblioteki.

Książki o tematyce Zero Waste

W ciągu roku Polacy zużywają średnio 466 torebek foliowych na osobę, zaś plastikowych butelek opróżniają 110 tys. ton – a każda tona to ok. 25 tys. sztuk. Zaśmiecenie naszego naturalnego środowiska to nie marketingowa fikcja, a rzeczywisty problem, z którym musimy się uporać, aby nie doprowadzić do katastrofy. Nic dziwnego, że na popularności zyskują koncepcje zero/less waste. Na czym polegają i jak wprowadzić je w życie – tego można było się dowiedzieć 19 lutego w bibliotece, podczas spotkania „Jak ograniczyć ilość śmieci”.

Młodzież siedząca na krzesłach oraz prelegent prowadzący wykład

”Bezpieczna marihuana? Konsekwencje zdrowotne używania nowych narkotyków w świetle badań” – to tytuł wykładu, który 12 lutego wygłosił w bibliotece dr Marcin Szulc, psycholog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie przeznaczone było dla młodzieży ze szkół z terenu gminy Barcin; tego dnia odbyły się także pokrewne tematycznie spotkania z nauczycielami gminnych szkól, oraz rodzicami – które także poprowadził dr Szulc.