Tradycją jest już, że na początku grudnia w barcińskiej bibliotece odbywa się uroczystość, podczas której dziękujemy pracującym w bibliotekach na terenie gminy wolontariuszom za ich nieocenione wsparcie. W 2024 roku spotkanie miało miejsce dnia 5 grudnia – idealnie w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Wspominani są wtedy ci, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin to stowarzyszenie aktywnie działające na rzecz popularyzacji wiedzy o historii naszego miasta. Wśród licznych działań stowarzyszenia można wymienić min. publikacje dotyczące historii Barcina oraz inscenizacje historyczne, dzięki którym ich uczestnicy mogą chociaż na chwilę przenieść się w dawne czasy. 17 września tego roku towarzystwo, we współpracy z Parafią pw. św. Jakuba Większego, Środowiskowym Dom Samopomocy w Barcinie oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy, zorganizowało widowisko poświęcone jednej z ulic Barcina – Kościelnej.

Co roku we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP odbywa się wyjątkowe wydarzenie – Narodowe Czytanie. Jest to ogólnopolska akcja czytelnicza, podczas której w miejscowościach całego kraju wspólnie odczytywane są fragmenty wybranego na dany rok dzieła klasyki literatury polskiej. Tegoroczną lekturą dwunastej już odsłony Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, uważana za jedno ze sztandarowych dzieł polskiego pozytywizmu.

Patron naszej biblioteki, pamiętnikarz w robotniczej bluzie - Jakub Wojciechowski, mieszkał w Barcinie kilkadziesiąt lat; miasto nad Notecią nie było jednak miejscem jego urodzenia. Wojciechowski przyszedł na świat w Nówcu, w powiecie śremskim w Wielkopolsce. Okazuje się, że pamięć o tym fakcie nie zanikła wśród mieszkańców Nowca – obecnie stanowiącego część wsi Nowieczek.

W środowe popołudnie czytelnią barcińskiej biblioteki zawładnęły ślimaki, jednak nie będzie mowy o tych małych zwierzątkach, tylko o Amatorskiej Grupie Biegowej #slimakibarcin która powstała w 2015 roku.

„Dobro ma to do siebie, że kiedy się dzieli, to ono się mnoży”
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, podczas którego honoruje się ludzi i organizacje, zajmujące się dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób.

W piątkowe popołudnie, 30 września 2022 roku, świętowanie tegorocznej NOCY BIBLIOTEK rozpoczęliśmy od wspólnego, dziecięcego czytania wiersza Joanny Mueller pt. „Wciąganie w czytanie”, napisanego specjalnie na tę okazję. Nie zabrakło w nim ducha współczesności i nowoczesnych technologii. Mowa była o Endzie z Minecrafta, e-bookach, levelach, vlogerkach, streamerach oraz „Tańcu z książkami”. Następnie, po krótkim wprowadzeniu dotyczącym szwedzkiej serii książek autorstwa Martina Widmarka, wspólnie obejrzeliśmy film "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica pierwsza” będący ekranizacją nawiązującą do przygód pary młodych detektywów.

„Czucie i wiara silniej mówią do mnie, niż mędrca szkiełko i oko”

„Ballady i romanse” Adam Mickiewicza – zbiór utworów uznawanych za manifest polskiego romantyzmu to lektura jedenastej odsłony Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji czytelniczej zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a kontynuowanej przez jego następcę, Andrzeja Dudę. W ramach akcji w miastach i miasteczkach w całej Polsce wspólnie odczytywane są fragmenty wybranego na dany rok dzieła; po raz kolejny w wydarzenie włączyły się barcińskie instytucje.

W sobotę 18 czerwca w barcińskiej bibliotece głównej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – sympozjum poświęcone pamięci naszego patrona, robotniczego pamiętnikarza, Jakuba wojciechowskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Społeczną Kapitułą dla nadania Medalu Honorowego im. Jakuba Wojciechowskiego Za Zasługi dla Kultury Robotniczej działającą przy Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Bydgoszczy oraz Gminą Barcin.

Wszystko zaczęło się w 1947 roku, gdy mieszkający w Barcinie robotnik i pamiętnikarz Jakub Wojciechowski zapakował na wózek swój księgozbiór liczący 220 książek. Swoje zbiory przekazał na cel nowo powstałej instytucji – biblioteki w Barcinie. 75 lat później, w dniu 25 maja 2002 roku, w budynku głównym Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie miały miejsce uroczystości jubileuszowe z okazji rocznicy powstania placówki.