Kliknij, aby powiększyć"Zwycięzcą w Rankingu Bibliotek 2014 jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie), kolejne miejsca zdobyły placówki z Lubaczowa i Polanicy Zdroju. Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej w środę, 8 października. Już po raz czwarty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodzili samorządy zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. W Kapitule Rankingu zasiada m.in. dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Pragnę serdecznie podziękować bibliotekarzom za ich pracę oraz samorządowcom, którzy rozumieją, że bez biblioteki nie ma w gminie kultury, a bez kultury społeczność lokalna nie ma szansy na rozwój – powiedział dr Tomasz Makowski witając przybyłych na uroczystość – dziękuję także mediom, bo także dzięki nim w ostatnich latach rola bibliotek została właściwie rozpropagowana i doceniona.

Podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderzy każdego z województw. W uroczystości wzięli udział m.in. dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i Jacek Olbrycht, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem organizatorów Rankingu Bibliotek jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych, aby biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki."

Laureaci Rankingu Bibliotek 2014

I miejsce - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

II miejsce - Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie

III miejsce - Miejska Biblioteka Publiczna Polanicy Zdroju