Zrzut ekranu z transmisji live rankingu

Już po raz dziesiąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły najlepsze biblioteki w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Wyniki rankingu ogłoszono 10 grudnia 2020 roku podczas uroczystej gali, która ze względów pandemicznych odbyła się online.

Ideą rankingu, organizowanego przez Rzeczpospolitą oraz Instytut Książki jest nagradzanie najlepszych bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 15 tys. mieszkańców, jak również promowanie samorządów, które angażują się w rozwój kultury w swojej gminie. Wyniki opracowywane są na podstawie ankiet rozsyłanych do bibliotek.

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zajęła pierwsze miejsce w województwie kujawsko-pomorskim oraz uplasowała się na trzeciej pozycji w klasyfikacji ogólnopolskiej.

W dziesiątej edycji rankingu sklasyfikowano 835 placówki, oceniając je pod kątem min. powierzchni biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średniego zatrudnienia w placówce. Zliczając punkty uwzględniono także: wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat oraz liczbę nowo zakupionych książek; zwrócono tez uwagę na alternatywne form wypożyczania książek, udostępnianie przez biblioteki ebooków czy udział biblioteki w wydarzeniach ogólnopolskich promujących czytelnictwo. Przyznawano punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

Nasza biblioteka zdobyła 322,18 punktów. Na pierwszym miejscu znalazła się Biblioteka w Sianowie uzyskując 333,85 punktów, na drugim zaś Biblioteka w Świątkach z 329,83 punktami. Na dalszych miejscach znalazły się biblioteki w Oświęcimiu, Łomży, Trzciance, Jarocinie, Rząśni, Biesiekierzu i Kępicach.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym przyjaciołom, partnerom, instytucjom i stowarzyszeniom współpracującym z biblioteką, jak również wolontariuszom pracującym na rzecz placówki; szczególne podziękowania należą się władzom miasta. Bez was ten sukces nie byłby możliwy.