O KUJAWSKO-POMORSKIM DZIEDZICTWIE KULTUROWYM

Pod patronatem Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w środę, 21 czerwca 2023 o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie autorskie z red. Krystyną Lewicką-Ritter dziennikarką regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

A oto kilka słów od autorki.

Książka jest zwieńczeniem cyklu reportaży realizowanych przeze mnie w 2021 roku w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reporterska trasa, na którą zaproszę słuchaczy podczas wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną, wiedzie śladami wielu placówek muzealnych i izb tradycji. Odwiedzając je - poznamy dziedzictwo kulturowe subregionów etnograficznych i krain historycznych województwa kujawsko-pomorskiego. Zagościmy wszak na Kujawach, Krajnie, Pałukach, Kociewiu, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Michałowskiej i w Borach Tucholskich. Jako dziennikarka regionalistka realizowałam wszystkie reportaże z tych regionów ubrana w kujawski strój ludowy. W nim także odwiedzam teraz przyjazne miejsca i ludzi, promując swoją książkę.

Każdy z podregionów województwa kujawsko-pomorskiego - charakteryzuje się odrębnym dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, każdy posiada inny strój ludowy, odmienne zwyczaje i obrzędy, gwarę i… muzeum stojące na straży tych tradycji. Idąc śladami Oskara Kolberga, spotkamy w tych placówkach współczesnych jego naśladowców - mądrych i oddanych swej pracy Strażników Tradycji, pracujących i działających w poszczególnych kujawsko-pomorskich subregionach. I o nich także opowiem w swej gawędzie.

Wykład ten prowadzony będzie w ramach projektu edukacji regionalnej Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Serdecznie zapraszam na to spotkanie do Barcina.

Krystyna Lewicka-Ritter