W dniach 26-28 października 2012r. w Bydgoszczy miało miejsce szkolenie pn. „Informacje lokalne – jak je zbierać i upowszechniać” poświęcone bibliotece jako nowoczesnemu centrum informacji. Było to jedno z ośmiu szkoleń specjalistycznych zorganizowanych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

Szkolenie odbywało się w formie warsztatów. Jego uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu zarządzania informacją, dowiedzieli się, jak stworzyć archiwum lokalne, muzeum historii i tradycji, centrum informacji strategicznej czy turystycznej, jak katalogować i przechowywać dokumenty życia społecznego, jak skutecznie pozyskiwać, digitalizować i udostępniać informacje oraz jak chronić dane osobowe.

Zajęcia prowadził Zbigniew Mieruński – trener Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Barcińską bibliotekę reprezentowała bibliotekarka Renata Grabowska.