„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, to tytuł cyklicznego Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej organizowanego już po raz czwarty przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Barcinie. 21 i 22 listopada  spotkali się miłośnicy języka, którym posługiwali się na co dzień nasi przodkowie - mieszkańcy Pałuk. Na ogłoszony przez bibliotekę  konkurs zgłosiło się 60 uczniów  z 10 szkół podstawowych i 4 gimnazjów z terenu powiatu żnińskiego. Reprezentowali oni szkoły podstawowe z Janowca Wlkp. ,Gąsawy, Rogowa,  Mamlicza, Słębowa, Januszkowa,  SP nr 2 ze Żnina, Piechcina, SP nr 1 i 2 z Barcina oraz gimnazja  z Gąsawy, Piechcina, Barcina i „Trójkę” ze Żnina.

W jury, któremu przewodniczył Mirosław Binkowski , zasiedli :  Beata Gaik-Mazurek – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego,  Teresa Wilk -Wiceprzewodnicząca RM w Barcinie, Elżbieta Pałka - Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Sportu RM w Barcinie, Artur Jakubowski – dyr. MDK w Barcinie oraz Jarosław Drozdowski reprezentujący UM w Barcinie.

Oceniając występujących, jurorzy brali przede wszystkim pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Podczas konkursu usłyszeliśmy głównie teksty i wiersze autorstwa Mirosława Binkowskiego zawarte w „Moim słowniku gwary pałuckiej,”jak i teksty innych autorów, napisanych również w gwarze pałuckiej. W tej edycji konkursu była możliwość przedstawienia małych inscenizaji grupowych, jednak każdego jej uczestnika oceniano indywidualnie. Reprezentanci szkół podstawowych oceniani byli w dwóch podgrupach - oddzielnie uczniowie klas I – III  i  klas IV – VI.

W pierwszym dniu konkursu, który odbywał się w wypożyczalni biblioteki w Barcinie prezentowali swoje umiejętności uczniowie szkół podstawowych. Spośród wspaniałych interpretatorów naszej gwary, jury wyłoniło następujących laureatów :

klasy I - III

I miejsce -  Michał Frajtag SP nr 2 w Żninie

II miejsce -  Maksymilian Kasprowicz SP nr 2 w Barcinie

III miejsce – Aleksandra Kapuścińska  SP nr 2 w Żninie wyróżnienie – Dominik Wojciechowski SP w Piechcinie

klasy IV - VI

I miejsce – Sandra Kwiatkowska SP Piechcin

II miejsce – Daria Klecha SP Mamlicz

III miejsce – Milena Gęgotek SP Słębowo wyróżnienie – Anna Dąbrowska SP Janowiec Wlkp.

Opiekunkami zwycięzców są Panie -  Mirella Meller z SP nr 2 w Żninie oraz Alicja Poturalska z SP w Piechcinie.

Drugi dzień konkursu odbywał się w gościnnych murach filii biblioteki

w Piechcinie, gdzie występowali uczniowie gimnazjów. Interpretacje gimnazjalistów  dowiodły, że nasza gwara jest bardzo piękna, że literatura piękna przetłumaczona na „nasz język”może stanowić wspaniałe przeżycie. Uczniowie barcińskiego gimnazjum pokusili się o pokazanie nam „Kopciuszka”w przekładzie na gwarę pałucką - „Kłepciuszka”. Ich mini teatrzyk po  Pałucku doceniło jury jak i zebrani na widowni goście.

W tej kategorii wiekowej  jurorzy przyznali dwa równorzędne

I miejsca, które przypadły Izabeli Marczak i Szymonowi Grudniowi z Gimnazjum nr 1 w Barcinie,

II  miejsce przyznano Laurze Zielińskiej z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie,

III miejsce Weronice Cieplickiej z Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

Gimnazjalistów z Barcina przygotowała Pani Marzena Wolska.

Nagrodami dla laureatów, ich opiekunów jak i uczestników konkursu były książki  i dyplomy ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin. Dodatkowo nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żninie oraz Burmistrz Barcina. Dla najmłodszego uczestnika konkursowych wzmagań  nagrodę ufundowała Wiceprzewodnicząca RM w Barcinie Pani Teresa Wilk.

Ogłoszenie wyników w drugim dniu konkursu, uświetniła występem uczennica barcińskiego gimnazjum Karolina Fabianowska interpretacją tekstu po pałucku pt. „Refleksje o przemijaniu”.

Przewodniczący jury  Pan Mirosław Binkowski, wyraził swój podziw  dla młodych mieszkańców powiatu żnińskiego, którzy znakomicie opanowali trudne teksty w gwarze pałuckiej. . Język ten zdaniem Pana Mirosława, jest dla młodego pokolenia  porównywalny z  językiem obcym i tak też należy oceniać jego opanowanie . Podsumowując konkurs, podkreślił autentyczny przekaz oraz poprawne  posługiwanie się gwarą. Podziękował też opiekunom  za przygotowanie uczniów do tak trudnego  konkursu.

Gościem zasługującym  na wyróżnienie był zasiadający podczas obydwu dni konkursu na widowni, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego  Pan Zenon Flejter.

W pierwszym dniu konkursu  obecny na widowni  był również Burmistrz Barcina  Pan Michał Pęziak.

Pan Mirosław Binkowski oraz Dyrektor Biblioteki w Barcinie Grażyna Szafraniak mają nadzieję, że dzięki tym  konkursom i ich popularności wśród uczniów szkół naszego powiatu, Gwara Pałucka przyswajana przez młode pokolenie DZIECIOKÓW – PAŁUCZOKÓW przetrwa i znajdzie nowych naśladowców.

Ewa Słowińska

Albums