Światowy Dzień Zwierząt  obchodzony jest corocznie 4 październikadzień wspominaniaKościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierzątekologów i ekologii.

W bibliotece na Starym Mieście młode czytelniczki i wolontariuszki zabawiły się w teatrzyk i przygotowały scenki o zwierzątkach . Pomysł zaczerpnięty został z książki C.P. Tarkowskiego – „Inscenizacje na cały rok” – „Do ślimaka rzekła żaba” .Uczestniczki   narysowały zwierzątka na papierze, pokolorowały, wycięły i przykleiły obrazki na patyki. Powstały kukiełki  .Wolontariuszka namalowała łąkę i przedstawienie gotowe .Ale żeby nie było łatwo w przedstawieniu użyto takich nazw zwierząt, które są wieloznaczne. Otóż żabka to nie tylko zwierzątko ale także umocowanie do karniszy lub styl pływania;   ślimak – zwierzątko, a w anatomii: część ucha wewnętrznego ssaków, itd… .Wyrazy mające jednakową pisownię co inne wyrazy, ale zupełnie inne znaczenie to homonimy . 17 października w zabawie uczestniczyło 7 osób.

Anna Zielińska