Każdy, kto przyszedł w środowe popołudnie - 24 października 2012 roku do barcińskiej biblioteki, mógł posłuchać ballad Leonarda Cohena - kanadyjskiego poety, pisarza i piosenkarza, w wykonaniu Kuby Michalskiego.

Kuba Michalski jest wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Gra i śpiewa w zespole Cotton Cat. Artysta przedstawił ballady w polskim tłumaczeniu, jak np.: „Goście”, „Zuzanna”, „Słynny niebieski prochowiec”, czy „Alleluja”. W oryginalnej wersji językowej zaprezentował „Dance Me to the End Of Love”. Oprócz ballad Cohena, Kuba Michalski zaśpiewał utwory poetyckie polskich autorów, do których sam skomponował muzykę, np.: „Prośba”Adama Asnyka, czy „Alpuhara” z „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. Utworem ze słynnymi słowami: „Wyrwij murom zęby krat! Zerwij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą! I pogrzebią stary świat!” uczcił pamięć zmarłego 20 października br. Przemysława Gintrowskiego.

Kuba Michalski swoim pięknym głosem oraz niezwykłą charyzmą sceniczną urzekł publiczność. Utwory przedstawione przez niego stworzyły nastrój poważny, choć potrafił w interesujący sposób zabawić słuchaczy i namówić ich do wspólnego śpiewania.

Koncert odbył się w ramach cyklu „Biblioteczne spotkania z muzyką”.

Renata Grabowska, Romana Wiśniewska