W cyklicznym spotkaniu „OBIEŻYŚWIAT” zatytułowanym - PIERWSZY KROK DO ORIENTU, o swoich pasjonujących podróżach po Turcji opowiadał Leszek Szczasny.

„Jestem raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem” - tak napisał o sobie na stronie internetowej zaproszony przez nas podróżnik. O Jego fascynacji Turcją mogliśmy się przekonać uczestnicząc w spotkaniu zorganizowanym 10 października 2012 r.  w barcińskiej bibliotece. Wyświetlany podczas trwania prelekcji pokaz multimedialny - slajdowisko, przybliżył nam nie tylko krajobraz, kulturę, ale i życie w tym pięknym, położonym na styku dwóch kontynentów  kraju. Poznaliśmy, jak żyją i czym się zajmują kobiety, mężczyźni, jak żyją dzieci, dowiedzieliśmy się o wielkiej gościnności mieszkających tam ludzi. Obejrzeliśmy meczety, zwyczajne domy oraz te wydrążone w skałach, ulice miast i turecką wieś, podziwialiśmy  krajobrazy, zdobyliśmy nową wiedzę o kraju, który okazał się być tak wspaniały i atrakcyjny.

Należy wspomnieć, że nasz gość podróżuje z jednym plecakiem, głównie autostopem,  ma więc bezpośredni kontakt z otaczającą go podczas podróży przyrodą i spotykanymi ludźmi. Odkrywa niedoceniane turystycznie zakątki zwiedzanego kraju.

Leszek Szczasny jest autorem książki pt.: ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI oraz slajdowisk m.in. :

„SILESIA - NOWA METROPOLIA, STARE DZIELNICE, ZIELONE NIESPODZIANKI”,
„MAURETANIA, CZYLI MUCHY GROŹNIEJSZE OD AL-KAIDY”,

„STAROŻYTNOŚĆ I RAMADAN Z DYKTATURĄ W TLE",
„ABRAHAM Z KURDAMI TAŃCZĄ NA WESELU MIĘDZY GRECKIMI KOLUMNAMI”.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska