Dnia 3.10.2012 r. zaprosiliśmy do naszej biblioteki, razem ze Zdzisławem Bokwa, grono gości wśród których byli: mieszkańcy miejscowości, opiekujący się figurami i krzyżami na terenie Gminy Barcin, Prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego - Stefan Czarnecki, członek wspomnianego żnińskiego towarzystwa - Zbigniew Zwierzykowski oraz właścicielka sieleckiego pałacu - Katarzyna Rodziewicz.

W miesiącu lipcu odbyła się wystawa zdjęć wspomnianych już miejsc kultu religijnego, jednak dopiero teraz stan zdrowia pana Zdzisława pozwolił na spotkanie, podczas którego mógł On przekazać  informacje dotyczące  prezentowanych na wystawie  fotografii. Omawiając kolejno usytuowane w poszczególnych miejscowościach figury i krzyże, podziękowaliśmy jednocześnie ich opiekunom, w imieniu własnym i Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, za troskę o wygląd i kult jakim są otaczane.

Uczestnicy spotkania mieli więc okazję poznać nie tylko przedstawione miejsca, ale i ludzi, którzy dbają o ich tak wspaniały wygląd.

Swoistą ilustracją wieczoru były czytane przez uczennicę Gimnazjum w Barcinie - Marię Robaczewską, wiersze zawarte w opracowanej przez pana Zdzisława Bokwa i wydanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin w 2010 r. książce pt.: Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska