W miesiącu lipcu 2012 roku w czytelni naszej biblioteki na wystawie pokazaliśmy zdjęcia miejsc kultu religijnego z terenu Gminy Barcin, dostarczone nam przez pana Zdzisława Bokwę. Wystawę planowaliśmy rozpocząć wernisażem, podczas którego pan Bokwa miał przekazać informacje dotyczące miejsc i figur prezentowanych na fotografiach. Jednak stan zdrowia pana Zdzisława nie pozwolił na zorganizowanie spotkania. Mamy nadzieję, że odbędzie się ono w późniejszym terminie.

Kolejna wystawa zorganizowana w miesiącu sierpniu bieżącego roku, pozwala nam zaprezentować prace pani Krystyny Lewandowskiej, mieszkanki Barcina. Są to robótki wykonane szydełkiem, frywolitki oraz haft pałucki. Szczególne miejsce wśród ekspozycji zajmuje wykonany własnoręcznie kobiecy strój pałucki.

Pani Krystyna szydełkuje już od najmłodszych lat, natomiast haftem pałuckim zainteresowała się niedawno. Po przejściu na emeryturę, po 35 latach pracy w sklepach GS Barcin, w wyniku zbiegu okoliczności poznała się z mieszkającą po sąsiedzku panią Zofią Dams – hafciarką ludową. Pani Zofia wprowadziła ją w trudne tajniki haftu pałuckiego, a następnie zdolną uczennicę zabrała na pokazy i wystawy. Pani Krystyna wzięła udział w wystawach takich jak m.in.: „Jesień na Pałukach” w Żninie, „Jarmark Inowrocławski”, czy „Jarmark Świętojański” w Bydgoszczy. Od 2009 roku uczestniczy w cyklicznych konkursach Sztuki Ludowej Pałuk organizowanych przez Szubiński Dom Kultury, w których zdobyła wyróżnienie w 2009 roku, III nagrodę w 2010, II nagrodę w 2011 i I nagrodę w 2012 roku.

Do szydełka i haftu dołożyła frywolitki, które od zawsze panią Krystynę intrygowały i wzbudzały podziw. Dziś w zależności od nastroju i potrzeby szydełkuje, haftuje lub wykonuje frywolitki. Mimo zdobytych nowych umiejętności jej najbardziej ulubionym zajęciem pozostało jednak szydełkowanie.

Renata Grabowska, Ewa Słowińska

Albums