Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin pozyskała 1.000.000,00 zł na realizację projektu „Rozbudowa bazy bibliotecznej na terenie Gminy Barcin”. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek", którego celem jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych poprzez przekształcenie ich w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego

Zadanie „Rozbudowa bazy bibliotecznej na terenie Gminy Barcin” o wartości 3.173.220,00 zł realizowane w latach 2010 – 2013 zakłada budowę oraz wyposażenie biblioteki w Piechcinie i biblioteki Barcinie. Filia biblioteczna w Piechcinie została oddana do użytku w 2010 roku . Nowa lokalizacja oraz zwiększona powierzchnia piechcińskiej książnicy  znacząco wpłynęły na działalność edukacyjno-kulturalną oraz wzrost poziomu czytelnictwa.

Budowa biblioteki publicznej w Barcinie rozwiąże problemy placówki związane z małą powierzchnią i brakiem osobnej czytelni. Nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej 707 m2 z wypożyczalnią, czytelnią, Izbą Tradycji, oddziałem dla dzieci, czytelnią internetową ze stanowiskiem dla osób niepełnosprawnych, magazynem, pomieszczeniami biurowymi i zapleczem socjalno-sanitarnym pozwoli podnieść komfort korzystania z działów bibliotecznych, wprowadzić innowacyjne formy działalności edukacyjno-kulturalnej, otworzyć się na nowe grupy odbiorców i organizacje pozarządowe.