Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom  - Nie tylko w bibliotece

Odwiedzającym czytelnikom - dzieciom w czasie  spotkań  już  przed ogólnopolską akcją Tygodnia Czytania w bibliotece czytały różne osoby przewijające się w placówce: dziewczęta z Fan Klubu Dariusza  Rekosza z autorem, wolontariusze, rodzice wypożyczających dzieci oraz same dzieci. Dzieci i rodzice informowani i  zapraszani byli  do udziału w  akcji  Tygodnia czytania po za murami biblioteki .

Urzędnicy Dzieciom przed fontanną – Urzędnicy UM

Tydzień Czytania  w  ramach kampanii Cała Polska Czyta dzieciom sprawił, że  biblioteka zrealizowała w tym czasie innowacyjny pomysł próby wyjścia z książką także po za mury biblioteki. Zaprosiła do udziału w akcji Zastępcę Burmistrza Barcina Sławomira Różańskiego  i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Teresę Wilk. Dzięki aprobacie Burmistrza Michała Pęziaka przyjęli zaproszenie do czytania dzieciom Urzędnicy Ratusza: radca prawny Henryka Kowalczewska, urzędnicy Arleta Zaśnik, Krystyna Błaszak, Szymon Kozłowski oraz Przemysław Jessa, który podarował dla dzieci książkę Jana Brzechwy. Fragmenty literatury dziecięcej czytali licznie zgromadzonym  maluchom przy fontannie czasie w czasie happeningu  z książką, muzyką i słodyczami.

Śpiewamy i czytamy na Foremce

Zastępca Burmistrza i Wice-Przewodnicząca RM wprowadzili magię żywego słowa czytając podczas Przeglądu Piosenki Dziecięcej Foremka 2012 w Miejskim Domu Kultury.

Bezpiecznie z książką na basenie

Chęć  do współpracy w zakresie głośnego czytania dzieciom na pływalni  wyraziła Pani Prezes BOSiR, jednocześnie Wice-Przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Beata Gaik. Czytali również pracownicy Agata Kamińska, Agnieszka Marciniak. Książkę i promowanie czytania połączono na basenie także z  pokazem ratownictwa medycznego  przez WOPR dla uczniów SP nr 2. Ratownicy Barbara Kwiatkowska i Robert Muszyński oprócz prezentacji sposobów ratowania i wiedzy z tego zakresu chętnie przeczytali dzieciom  wiersze Jana Brzechwy.

Spotkanie w szkole

Podczas Dnia Dziecka  książki o bezpieczeństwie dzieci  zawitały również do  grupy dzieci młodszych  z SP nr  2, zgromadzonych  na terenie hali sportowej  z p. Mirosławą Łagocką i Haliną Kolińską. Rolę  czytających pełniły Stanisława Ciesielska – lider akcji w Oddziale dla dzieci, Basia Kwiatkowska – ratownik medyczny, oraz rodzice Mańkowska Angelika, Pietrala Kamila oraz Klecha Agnieszka. Stanisława Ciesielska przeprowadziła kilka konkursów z nagrodami dla dzieci.

Naleśniki w Starym Kinie

W niecodziennej scenerii książka znalazła swoje miejsce w Restauracji „W Starym Kinie”. W samo południe w niedzielę 3 czerwca właściciel restauracji Grzegorz Bujewski i córka Nina Bujewska przygotowali dla dzieci słodkie menu : naleśniki z owocami. Oprócz słodkich pyszności Pani Nina wraz z personelem restauracji  dostarczyli  dzieciom wrażeń płynących  z czytanych fragmentów literatury. Stanisława Ciesielska  poprowadziła zabawę „maraton czytania” wśród zgromadzonych osób dorosłych oraz przy muzycznych taktach kilka innych zabaw.

Wszystkim uczestnikom kampanii Głośnego czytania  wręczane były ulotki  kalendarzyki, naklejki  przekazane przez Fundacje „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” z Warszawy i inne niespodzianki przygotowane przez  bibliotekę. Czytającym  na pamiątkę i w podziękowaniu za udział wręczano stosowne  dyplomy.

Aura pogodowa w czasie Tygodnia Czytania Dzieciom spowodowała, że odstąpiono od pomysłu czytania  na stadionie sportowym i placu zabaw na Starówce. Jednak akcja Cała Polska Czyta Dzieciom w Gminie Barcin trwa do połowy lipca 2012. To jednak nie koniec Akcji Głośnego Czytania.

Oddział dla dzieci planuje jeszcze kilka niespodzianek z książką w czasie trwających wakacji  .

Stanisława Ciesielska