Dnia 1 czerwca 2012r. odwiedziły naszą bibliotekę cztery klasy barcińskiego gimnazjum z nauczycielami; Hanną Robaczewską i Marianem Łukomskim. Były to klasy I, II i III, które podczas lekcji bibliotecznych zapoznały się z literaturą popularno-naukową i naukową, znajdującą się w naszych zborach. Literatura popularnonaukowa, to według słownika, książki wyjaśniające zagadnienia naukowe, napisane nietechnicznym językiem i mające na celu popularyzację nauki. W skład tej literatury wchodzą pozycje, których treść dotyczy wszystkiego, zarówno w sferze umysłowej, duchowej i emocjonalnej jak i fizycznej, czyli  materialnej.

Gimnazjaliści dowiedzieli się, że są  książki dotyczące nie tylko konkretnych dziedzin nauki, takich jak np. fizyka, matematyka, literatura, historia itp, ale i wiedzy związanej z wszystkim co nas otacza. Są więc książki dotyczące ubioru, żywienia, chorób, zachowań, zawodów, dziejów ludzkości i świata, techniki związanej z każdą sferą życia i twórczości, rozrywki i sportu, biografie, leksykony, poradniki, praktycznie więc zawierają wiedzę dotyczącą wszystkiego i wszystkich. Uczniowie z zainteresowaniem i uwagą wysłuchali wszystkich przekazanych im informacji.