Z okazji XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 1-7 czerwca 2012 biblioteka na Starym Mieście dołączyła do kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, z Fundacji”ABC XXI WIEKU”

Pierwsze spotkanie odbyło się 4 czerwca o godzinie 16.00 w świetlicy „Gąsienica”na sali gimnastycznej. Dzieci leżące na materacach wysłuchały  przygód pana Kuleczki i jego przyjaciół – z książki Wojciecha Widłaka, która znalazła się wśród 10 ważnych książek dekady kampanii czytania. Czytający to: wolontariuszki z Fili nr1 - Kinga Zalewska i Sara Turlejska, opiekun świetlicy pani Dorota Ciesielska oraz bibliotekarz Anna Zielińska. Do wspólnego czytania włączyły się także młode fanki słowa pisanego, które za aktywne czytanie otrzymały nalepki i kalendarze z kampanii czytania. Ilość uczestników - 20

Następne wspólne czytanie  - dwie godziny później -, zorganizowały wolontariuszki  biblioteki na Starym Mieście – Ewelina Zwolińska i Ania Kubczak w swojej miejscowości - Dąbrówce Barcińskiej  na świetlicy Miejskiego Domu Kultury . W magicznym kręgu zasiadły: wolontariuszki, opiekun świetlicy – pani Emilia Zwolińska , bibliotekarz Anna Zielińska i miłośnicy książek.

Wspólne czytanie przebiegło w milej atmosferze. Dużym powodzeniem cieszyły się książki:Grzegorza Kasdepke, Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel i seria o Franklinie i Martynce.

Uśmiech na twarzy wywołały otrzymane nalepki i kalendarze z kampanii czytania. Ilość uczestników - 10

5 czerwca o godzinie 16.30 dzięki gościnności opiekuna świetlicy Miejskiego Domu Kultury  - Ewy Małek do kampanii czytania dołączyły dzieci  i młodzież z Barcina Wsi. Ewa Małek i bibliotekarz Anna Zielińska zapoznały uczestników z książkami Barbary Gawryluk - „Gwizdek i śniegowa kula”,Grzegorza Kasdepke - „Tylko bez całowania...”,Doroty Terakowskiej - „Córka czarownic”i wierszami Wisławy Szymborskiej,czytając fragmenty. Za czynny udział młodzi czytelnicy  otrzymali nalepki , zakładki i kalendarze z kampanii czytania. Ilość uczestników – 10.

6 czerwca do  kampanii czytania na Starym Mieście włączyło się także Przedszkole nr1  - grupa 5 i 6 latków z panią Urszulą Antoniak  na czele. Czytającym gościem spotkania była pani Teresa Wilk -Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Barcinie. Chłopcy i dziewczynki z uwagą wysłuchali ,a następnie dyskutowali o przygodach pana Kuleczki i jego przyjaciół: kaczki Katastrofy, pieska Pypecia i muchy Bzyk – Bzyk. Każdy zabrany głos w dyskusji przez przedszkolaka został nagrodzony nalepką i kalendarzem z Fundacji ”ABC XXI WIEKU”.Ilość uczestników – 30

Filia nr1po raz pierwszy  wyszła z książką na zewnątrz do czytelników. Odbyły się 4 spotkania w środowisku – 70 uczestników ,na których zostały zaprezentowane książki dekady czytania jak i nowości zakupione przez placówkę. Okazało się ,że książki można czytać w przedszkolu, na świetlicy środowiskowej jak i na świetlicach wiejskich. Pogoda nie pozwoliła żeby czytać na świeżym powietrzu np. na kocu pod drzewem lub parasolem, co w czerwcu  jest przyjemne i zdrowe.

”Pożerać” książki można wszędzie. Wystarczą tylko dobre chęci , grupka dobrych znajomych oraz ciekawa książka ,którą można wypożyczyć w bibliotece i gotowy przepis na udaną imprezę. W doborze lektury zawsze pomoże bibliotekarz.

Do czytania polecamy książki ze Złotej Listy, z Przewodnika po Dobrych Książkach, a także z listy 10 ważnych książek dekady kampanii czytania, o których informacje  można znaleźć na stronie internetowej www.cpcd.pl.

Anna Zielińska