„Kolorowy świat przedszkolaka” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Bibliotece Publicznej w Barcinie, przy ul. Lotników 13. Jej wernisaż odbył się w minioną środę, tj. 16.05.2012 roku. Wystawa jest owocem pracy dzieci 5-6 letnich z kółka plastycznego prowadzonego w Przedszkolu nr 2 w Barcinie, przez panie: Ewę Stawicką i Agnieszkę Zakopiec.

Zebranych na wernisażu gości przywitała dyrektor biblioteki – Grażyna Szafraniak. Następnie panie przedszkolanki opowiedziały o działalności kółka plastycznego, przedstawiły młodych twórców oraz omówiły poszczególne techniki wykonanych prac.

Wystawa jest niezwykle interesująca. Ukazuje świat widziany oczyma dziecka. Prace powstały przy użyciu rozmaitych materiałów i różnymi technikami. Znajdują się tu obrazki tworzone klejem, kaszą manną i farbą, techniką origami, malowane - bez użycia pędzla, tekturkami oraz nitką. Na wystawie są też maski, motyle, zajączki, baranki z masy solnej i baranki wyklejane watą. W bibliotece swoje prace zaprezentowały następujące dzieci: Jakub Balcer, Antoni Fituch, Maksymilian Gaczkowski, Aleksandra Kaźmierczak, Julia Kluczewska, Marta Korzempa, Zosia Kwiatkowska, Emilia Liepelt, Nicola Moritz, Kinga Niwa, Daria Pender, Wiktoria Prussak, Adam Pytlewski, Nikodem Rydlewski, Julia Sypniewska, Nicola Szefer, Oliwia Taraska i Zuzanna Zakopiec.

Podczas wernisażu były pochlebne opinie i gratulacje od opiekunów i dyrektora przedszkola – pani Sylwii Hoffmann-Sobczak. Nie mogło zabraknąć dyplomów dla młodych artystów – otrzymały je od dyrektora biblioteki.

W spotkaniu uczestniczył zaprzyjaźniony z barcińską biblioteką pisarz – pan Dariusz Rekosz, który w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał najmłodszym gościom, wiersz Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Starsza część publiczności mogła wysłuchać prelekcji pana Rekosza na temat „Magii Słowa”. Magiczne, jak się okazało, są nie tylko słowa, ale i liczby. Pewien rodzaj atrakcji stanowił nie tylko pokazany zwiastun nowej książki Piotra Owczarza „Wichman. Krucjata”, ale i sposób jego nagrania, w którym brał udział nasz gość – Dariusz Rekosz.

Renata Grabowska, Ewa Słowińska

Albums