Przedszkolaki i dorośli przyjaciele zawsze „grają” z biblioteką

W czasie Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla dzieci przewijały się grupy przedszkolaków z Przedszkola Nr 2 i Nr 3 ze swoimi opiekunkami. Bibliotekę odwiedziło 10 grup przedszkolnych łącznie 212 dzieci. Kierownik Oddziału Stanisława Ciesielska prezentowała literaturę czytała jej fragmenty i opowiadała maluchom o książkach. Obdarowywała wszystkie dzieci odwiedzające bibliotekę: naklejkami, zakładkami, kalendarzykami Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” oraz cukierkami. Dla wszystkich uczestników czytających i opiekujących się grupami Pani Justyna Pałka bibliotekarz Oddziału dla dzieci przygotowała okolicznościowe dyplomy i podziękowania. Dodatkową niespodziankę dla dzieci stanowiły osoby nie przebywające na co dzień w bibliotece, wykonujące różne zawody w różnych instytucjach, które czytały dzieciom. Na zaproszenie Biblioteki czytał dzieciom Komendant Straży Miejskiej działającej w gminie Barcin od 25 marca 2011 r. Pan Roman Polanowski. Biblioteczny gość opowiedział również krótko dzieciom o tym, jaką rolę w gminie pełnią funkcjonariusze straży. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały i patrzyły na galowo umundurowanego gościa.

Grupa dzieci z Przedszkola Nr 3 pod opieką Pani Beaty Kata wysłuchała także wierszy Jana Brzechwy ze zbioru „Poezji dla dzieci”, czytanego przez Panią Renatę Grabowska- bibliotekarza wypożyczalni dla dorosłych naszej biblioteki.

Jedną z grup przedszkolnych powitała czytaniem opowiadań z książki A. Frączek „Szklanka pełna śmiechu” osoba, która codziennie jest w bibliotece, jednak nie czyta dzieciom codziennie. Rozbawiła je tekstami i czyniła to z prawdziwą przyjemnością Pani Ewa Jankowska pracownik Poczty Polskiej listonosz - przyjaciel biblioteki.

Swojego udziału w gronie czytających osób nie odmówiła również Prezes Pływalni oddanej do użytku mieszkańcom 19 października 2010 - Pani Beat Gaik-Mazurek , jednocześnie Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Żninie. Maluchy dowiedziały się, że pani Beata czyta na co dzień swojej córeczce i z przyjemnością poczyta właśnie im. Pani Prezes przeczytała bajki z prawdziwa pasją i zapraszała dzieci do korzystania z pływalni wraz z rodzicami.

Pobyt w bibliotece dzieci z grupy Troskliwych Misiów umiliła swoją obecnością Pani Barbara Kwiatkowska –pracownik SP ZOZ z zawodu Ratownik Medyczny. Pani Basia opowiadała także dzieciom w jaki sposób ratuje się życie i zdrowie człowieka. Czytała wierszyki Juliana Tuwima szybko i zdecydowanie adekwatnie do wykonywanego zawodu.

Na co dzień pracownik Gminnej Spółdzielni – sprzedawca w sklepie spożywczym przy ul Lotników. Uwielbia czytać książki - szczególnie dzieciom. Przyjęła więc zaproszenie do głośnego czytania przedszkolakom – uśmiechnięta i sympatyczna Pani Natalia Świtała. Zapoznała dzieci z poezją Jana Brzechwy

Wśród grona czytających osób znalazła się również czytelniczka mama ,która czyta swoim dzieciom od urodzenia i jest wierną czytelniczką biblioteki i jej przyjacielem. Wspiera różne akcje podejmowane w Oddziale dla dzieci. Pani Małgorzata Szczepańska- Turzyńska prowadzi zajęcia w czasie wakacji na temat zdrowego żywienia. Tym razem przyjęła zaproszenie do czytania dzieciom w bibliotece.

W spotkaniu Przedszkolaków z książką w ramach akcji „Biblioteka ciągle w grze” udział wzięła również młodzież z Fan Klubu Dariusza Rekosza z samym autorem na czele. Autor przyjechał niespodziewanie do Barcina i podarował swoje jeszcze „gorące” książki : „Tajemnicza szafa „, oraz „Piłka nożna O co w tym wszystkim chodzi”. „Zagrał” również z czytającym dzieciom Fan Klubem – Magdaleną Kinowską, Aleksandrą Kurek, Dorota Kurek, Natalia Sławińską oraz Nicole Feliksiak bajkę pt .” Kopciuszek” z podziałem na role.

Spotkania z książką w bibliotece dla Przedszkolaków w ramach akcji „Biblioteka ciągle w grze „ zakończyła pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak czytając wiersze Juliana Tuwima m.in. „Zosia Samosia”. Dzieci dowiedziały się również jakimi nowościami dla nich dysponuje książnica i deklarowały częste odwiedzanie swojej biblioteki.

Ciesielska Stanisława