15 maja 2012 r. w piechcińskiej książnicy odbył się wernisaż fotografii pt. „Przydrożne krzyże i figury na terenie miasta i gminy Barcin” na podstawie książki w opracowaniu pana Zdzisława Bokwy, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, pt. „Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin”.

Pan Bokwa w trakcie spotkania przedstawił historię przydrożnych krzyży oraz kapliczek na terenie miasta i gminy Barcin. Przerywnikami w tej religijnej wędrówce były wiersze, autorstwa lokalnych poetów, recytowane przez kierownik Filii Bibliotecznej w Piechcinie – panią Mariolę Zelek.

Warto podkreślić, iż pan Zdzisław Bokwa poprzez zbieranie informacji do książki pt. „Miejsca kultu religijnego na terenie miasta i gminy Barcin” z pewnością wzbudził zainteresowanie lokalnej społeczności przydrożnymi krzyżami oraz kapliczkami. Co ciekawe, mieszkańcy naszej gminy zaczęli je lepiej pielęgnować, konserwować, a także wymieniać na nowe.

Na spotkanie przybyło 26 osób –  zaproszeni goście przez pana Bokwę, m.in. burmistrz Miasta i Gminy Barcin - pan Michał Pęziak, dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Barcin - pani Grażyna Szafraniak, ksiądz kanonik Piotr Wiejak oraz ksiądz wikariusz Jacek Wichłacz z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Piechcinie i św. Barbary, a także wszyscy zainteresowani.

Należy stwierdzić, iż wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych gości. Można ją obejrzeć w czytelni biblioteki do 15 czerwca. Serdecznie zapraszamy.