Dnia 10.05.2012 roku biblioteka w Barcinie gościła bydgoską poetkę Wiesławę Barbarę Jendrzejewską, której towarzyszyła śpiewająca aktorka Roma Warmus. Panie w bardzo przystępny

i wyczerpujący sposób zapoznały zebraną publiczność z twórczością i warsztatem autorskim pani Barbary.

Uczestnicy spotkania zróżnicowani wiekowo - od gimnazjalistów do pokolenia Trzeciego Wieku, wsłuchani byli w wypowiedzi, recytację i śpiew.  Wiersze czytane przez autorkę czy śpiewane przez panią Romę, wzbudzały podziw, zadumę … Niektóre z nich były jak gdyby „dublowane”, tzn. ten sam wiersz czytany i śpiewany, umożliwiło to słuchaczom odczuć różnicę ich przekazu, pozwoliło przekonać się, że nie tylko treść, ale i interpretacja mają wpływ na odbiór poezji.

Pani Barbara - filolog, filozof, pedagog z bogatym doświadczeniem, wnikliwa obserwatorka otaczającego Ją świata, zainteresowała zebranych miłośników literatury pięknej swoją twórczością oraz własnymi życiowymi spostrzeżeniami. Świetny kontakt z ludźmi owocuje przemyślaną i piękną poezją, którą czytając możemy przekonać się, że „nie daje gotowych recept na życie i pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. (...) Swoją siłą przekazu Autorka otwiera nasze oczy na samych siebie, ponieważ jeśli poznamy siebie, znać będziemy i innych. To bardzo trudne, ale o ile łatwiej będzie nam egzystować w społeczeństwie.” (Jerzy Granowski)

Towarzysząca poetce Roma Warmus jest absolwentką Politechniki Krakowskiej w Krakowie i Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Występowała w wielu kabaretach studenckich w Krakowie, jak również w Piwnicy pod Baranami. Przez sześć lat była związana z Teatrem STU w Krakowie jako aktorka i wokalistka. Ma za sobą dwadzieścia lat pracy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Spędzone na spotkaniu chwile nie były czasem straconym. Mieliśmy okazję uczestniczyć
w czymś miłym i niepowtarzalnym.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska