Dobiegły końca szkolenia realizowane przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, poświęcone planowaniu pracy biblioteki. Szkolenia były jednym z elementów Programu Rozwoju Bibliotek, do którego II rundy zakwalifikowała się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie jako biblioteka wiodąca.

Warsztaty składały się z pięciu dwudniowych spotkań i dotyczyły badania potrzeb mieszkańców, analizy roli biblioteki w społeczności lokalnej, planowania i zarządzania zmianą w instytucji, formułowania misji i wizji biblioteki, planowania działań edukacyjnych i informacyjnych biblioteki, współpracy biblioteki z innymi instytucjami i organizacjami, opracowywania planu rozwoju biblioteki. Cykl szkoleń miał na celu uwzględnienie w pracy biblioteki potrzeb czytelnika, wskazanie sposobów uatrakcyjnienia oferty bibliotecznej, a także rozszerzenie kompetencji bibliotekarzy o umiejętności menadżerskie i komunikacyjne. Uczestnicy zajęć przygotowywali plan rozwoju biblioteki i uczyli się wdrażać go w życie.

Zajęcia odbywały się w Lubostroniu i trwały od listopada 2011 roku do kwietnia bieżącego roku. Prowadziła je Ewa Smuk-Stratenwerth, trenerka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

W szkoleniu udział wzięli bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie: Grażyna Szafraniak – dyrektor biblioteki, Stanisława Ciesielska i Renata Grabowska z biblioteki głównej, Mariola Zelek z Filii w Piechcinie oraz przedstawiciele naszych bibliotek partnerskich – bibliotekarze z Łabiszyna, Kruszwicy i Pakości. Obok pracowników bibliotek do udziału w szkoleniach zostali zaproszeni lokalni liderzy – przedstawiciele władz samorządowych i lokalnej społeczności. Potrzeby bibliotek, ich nową rolę i możliwości poznawali z nami: Lidia Kowal – dyrektor Gimnazjum nr 1 w Barcinie, która reprezentowała barcińską społeczność oraz Grzegorz Smoliński – pracownik Urzędu Miejskiego.

Razem z nami grupę szkoleniową tworzyli bibliotekarze z Mogilna wraz z przedstawicielami swoich bibliotek partnerskich.

Renata Grabowska