We wtorek 21 lutego 2012 r. w Bibliotece w Piechcinie gościliśmy artystów z Krakowa, którzy wystawili dla dzieci spektakl pt. „Piękna i Bestia”, teatralna adaptacja znanej francuskiej baśni ludowej po raz pierwszy spisanej w XVIII wieku przez Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve.

„Piękna i Bestia” to opowieść o skromnej i dobrej dziewczynie. Pewnego dnia jej ojciec, gubiąc się w lesie, znajduje zamek, zostając przyjętym pod jego dach. Rano odchodząc z twierdzy, zrywa róże dla swojej córki i w ten sposób sprowadza na siebie gniew Bestii, która mówi, że nie zabije starca, jeśli w zamian zjawi się tu jego córka. Dziewczyna przyjeżdża, chcąc ratować ojca. Po pewnym czasie z czarodziejskiego lusterka dowiaduje się, że jest on ciężko chory. Dlatego też prosi Bestię o tydzień wolności. Po powrocie panienka znajduje Bestię wśród róż.  Widząc jak umiera, wyznaje mu miłość. Zaklęcie pryska, Bestia zamienia się w księcia. Książe opowiada, że został zaczarowany za swe złe uczynki i tylko miłość odwzajemniona mogła go odczarować.

Artyści z Krakowa dostarczyli dzieciom  wielu przeżyć estetycznych podczas spektaklu. Co ciekawe, dzieci miały możliwość jego współtworzenia, wykonując polecenia aktorów, a także odpowiadając na zadawane przez nich pytania. Morał „Pięknej i Bestii” uświadomił młodym widzom, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz, trzeba tylko umieć je dostrzec.

Na przedstawienie przybyło 45 osób z opiekunami.

Dorota Witkowska