Dla dzieci , które spędzają ferie  w domu Filia nr1 przygotowała szereg atrakcyjnych zajęć  pod hasłem -”Holandia – kraj wiatraków, tulipanów i rowerów ”.

Pierwsze zajęcia odbyły się15 lutego w środę pt.”Tulipany, tulipany”.

Tulipany w Holandii odgrywają bardzo ważną rolę. Są nie tylko produktem, ale i pasją. Tradycja uprawy tulipanów liczy w tym kraju 400 lat. Niewiele osób zdaje sobie sprawę , iż nie są kwiatami holenderskimi. Znanych jest około 100 gatunków tulipanów. Większość występuje w Azji, nieliczne w Europie i północnej Afryce. Nazwa tulipan pochodzi od perskiego słowa dolbend, które to oznacza materiał, z którego upina się turbany kształtem przypominające kielich tulipana.

Gościem spotkania była pani Jadwiga Dziurgiela, która czuwała nad prawidłowym wykonaniem tulipanów  z krepy – jednego z wielu holenderskich symboli. Młodsze czytelniczki rysowały , kolorowały i wyklejały  kwiatka z bibułowych  kulek .

W spotkaniu brało udział 12 osób( z biblioteki i zaprzyjaźnionej świetlicy „Gąsienica”).Wykonane tulipany ozdobiły wnętrze biblioteki.

Anna Zielińska